reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Lakiery do podłóg drewnianych - rodzaje

Lakiery do podłóg drewnianych - rodzaje

Lakiery do podłóg nadają im blasku, ułatwiają czyszczenie i chronią przed zanieczyszczeniami. Jakie rodzaje lakierów do drewna wyróżniamy? Jaki mają skład, czas schnięcia i, co najważniejsze, jak wpływają na barwę drewna?

Wyróżniamy cztery rodzaje lakierów do podłogi:

- Lakiery wodne.

- Lakiery poliuretanowe (rozpuszczalnikowe).

- Lakiery chemoutwardzalne.

- Lakiery uretanowo-alkidowe.

Właściwości lakierów wodnych to, przede wszystkim, dobra przyczepność i elastyczna błona. Poza tym, lakier wodny jest wolny od formaldehydu, bezwonny i zawiera od 4 do 15% rozpuszczalników. Zatem, w aspekcie środowiskowym, wypada najkorzystniej. Efekt połysku to skala od matowego do błyszczącego

W skład lakieru wodnego wchodzi:

Akrylan – sole lub estry kwasu akrylowego. Tworzą polimery, czyli substancje chemiczne.
Poliuretan – polimery łatwiejsze w przetwarzaniu.
Woda – doskonały rozpuszczalnik do substancji polarnych.

Czas schnięcia pierwszej warstwy to od 1 do 3 godzin, przy temperaturze pokojowej +15˚C. Lakier wodny całkowite utwardzenie uzyskuje po 8–14 dniach.

Zobacz także: Podłogi lakierowane fabrycznie

Lakiery poliuretanowe do drewna

Lakiery poliuretanowe (rozpuszczalnikowe) mają właściwość dobrej przyczepności, elastyczną błonę i co więcej, są odporne na chemikalia. Tak samo jak lakiery wodne, są wolne od formaldehydu, ale zawartość rozpuszczalników sięga już 50–60%. Sięgając po lakier rozpuszczalnikowy mamy możliwość wyboru lakierów od matowych do lakierów o wysokim połysku.  

W skład lakierów poliuretanowych (rozpuszczalnikowych) wchodzi polialkohol (jeden z polimerów rozpuszczalnych w wodzie) oraz rozpuszczalnik (ciecz, która zmienia roztwór po zmieszaniu z ciałem stałym, inną cieczą bądź gazem).

Pierwsza warstwa lakieru poliuretanowego wysycha w przeciągu 6–10 godzin, przy temperaturze +15˚C. Całkowity poziom utwardzenia uzyskuje po 8–14 dniach.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama