| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Co należy wiedzieć wybierając wykładzinę podłogową?

Co należy wiedzieć wybierając wykładzinę podłogową?

Na rynku możemy znaleźć bardzo bogatą ofertę wykładzin podłogowych. Ich różne rodzaje sprawiają, że śmiało możemy je układać w każdym pomieszczeniu. Niewielka cena oraz funkcjonalność sprawiają, że wykładziny cieszą się coraz większą popularnością.

Mówiąc o wykładzinach przede wszystkim należy rozróżnić ich dwa podstawowe rodzaje: wykładziny elastyczne, wykonane z linoleum i PVC oraz wykładziny dywanowe.

Zamiast płytek – PVC

Ze względu na bezspoinowe pokrycie i odporność na zabrudzenia, wykładzina z PVC doskonale sprawdza się w miejscach gdzie tradycyjnie układamy płytki, a więc w kuchniach łazienkach i korytarzach. Najczęstszym wzorem takiej wykładziny są deski, parkiet bądź klepka, ale sklepach można znaleźć również wykładziny doskonale imitujące m.in. płytki. Wybierając wykładzinę musimy zwrócić uwagę na grubość warstwy użytkowej, która najczęściej waha się w granicach 0,3–1,2 mm. Pamiętajmy, że grubsza warstwa gwarantuje dłuższą trwałość.

Zobacz także: Jak wybrać podłogę do domu?

A może linoleum?

Linoleum sprawdza się przede wszystkim w pomieszczeniach użytkowych. W związku z tym, że wykonane jest z naturalnych materiałów takich jak olej lniany, mączka drzewna i mączka korkowa, nie elektryzuje się, a nawet wykazuje właściwości antybakteryjne.

Wykładziny dywanowe

Ten rodzaj wykładziny niewiele różni się od tradycyjnego dywanu. Kładziemy ją na całej powierzchni podłogi, dzięki czemu nie musimy układać desek czy paneli. Ułatwia nam to również w dużym stopniu sprzątanie, bo taką wykładzinę łatwo odkurzyć. Ze względu na bogactwo wzorów wykładziny dywanowe możemy ułożyć każdym pomieszczeniu. Zazwyczaj jednak „włochate” znajdują zastosowanie w sypialniach, natomiast te z krótszym runem np. w biurach.

Zobacz także: Jaki kolor podłogi wybrać?

Jak ułożyć wykładzinę?

Wykładzinę możemy ułożyć samodzielnie. Zanim jednak do tego przystąpimy musimy wyrównać powierzchnię, na którą zamierzamy ją położyć, stosują np. wylewkę samorozlewną. Jeśli upewnimy się, że na posadzce nie ma żadnych nierówności to powinniśmy upewnić się, czy rozmiar naszej wykładziny odpowiada rozmiarom pomieszczenia. Wykładziny, zależnie od ich rodzaju, wielkości pomieszczenia i intensywności użytkowania: układamy luzem, mocujemy taśmami dwustronnie klejącymi, przyklejamy do podłoża lub stosujemy listwy napinające.

Wykładzin PVC oraz linoleum nie powinno się układać na podłogach drewnianych, ponieważ  szczelne pokrycie uniemożliwia odparowanie ewentualnego zawilgocenia podłoża, co prowadzi do gnicia drewna.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Eksperci BUDTRADE.pl

Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Na rynku możemy znaleźć bardzo bogatą ofertę wykładzin podłogowych. Ich różne rodzaje sprawiają, że śmiało możemy je układać w każdym pomieszczeniu.
Na rynku możemy znaleźć bardzo bogatą ofertę wykładzin podłogowych. Ich różne rodzaje sprawiają, że śmiało możemy je układać w każdym pomieszczeniu.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń99.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

Kopeć & Zaborowski

Kopeć & Zaborowski (KKZ) to jedna z wiodących firm na polskim rynku prawniczym, specjalizująca się w sprawach z zakresu prawa karnego, gospodarczego, prasowego, ochrony dóbr osobistych a także z zakresu prawa pracy. Innym aspektem działalności KKZ jest przeprowadzanie na zlecenie podmiotów gospodarczych profesjonalnych audytów śledczych związanych z wykrywaniem nadużyć wewnątrz firm, a także mającymi na celu racjonalizację wydatków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »