REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym są farby z fotokatalizą?

Ściany zewnętrzne budynków niszczeją pod wpływem różnego typu zanieczyszczeń. Na rynku pojawiły się farby elewacyjne, które wykorzystują zjawisko fotokatalizy. Fot. Selena
Ściany zewnętrzne budynków niszczeją pod wpływem różnego typu zanieczyszczeń. Na rynku pojawiły się farby elewacyjne, które wykorzystują zjawisko fotokatalizy. Fot. Selena

REKLAMA

REKLAMA

Ściany zewnętrzne budynków niszczeją pod wpływem różnego typu zanieczyszczeń. Na rynku pojawiły się farby elewacyjne, które wykorzystują zjawisko fotokatalizy. Fotokataliza tworzy samoczyszczącą warstwę chroniącą, dzięki czemu kolor ścian zewnętrznych jest trwalszy.

Fotokataliza to następujący pod wpływem światła proces reakcji chemicznej, powodujący redukcję i utlenianie zabrudzeń. Aktywnym związkiem w tym procesie jest dwutlenek tytanu (TiO2). Rozdrobniony do wielkości nanocząsteczek wykazuje się wyjątkowymi właściwościami fotokatalicznymi oraz zdolnościami do neutralizowania zanieczyszczeń gazowych i przemysłowych, takich jak: szkodliwe składniki spalin, tlenki siarki i azotu lub opary benzyny. TiO2 jako składnik farb elewacyjnych sprawia, że pokryte nimi powierzchnie charakteryzują się wyjątkową odpornością na zabrudzenia i niekorzystne warunki atmosferyczne oraz zdolnością do samoczyszczenia.

REKLAMA

Zadbana fasada dzięki fotokatalizie

Produkowane przez producentów farby elewacyjne z efektem fotokatalizy to innowacyjne produkty na bazie zolu kwasu krzemowego i żywicy silikonowej. Wykazują one aktywność fotokatalityczną, przebiegającą cyklicznie w czasie oddziaływania światła na powłoki malarskie. Pod wpływem pobudzanej przez światło cyklicznej reakcji dwutlenku tytanu pomalowane nimi podłoże staje się podatne na usuwanie brudu suchego z powierzchni powłoki. Procesy te zachodzą w pełni po upływie wymaganego okresu ekspozycji na światło (zazwyczaj waha się on pomiędzy 12 a 24 h). Fotokataliza przebiega bez względu na brak bezpośredniego nasłonecznienia (zachodzi również przy promieniowaniu UV w okresie zachmurzenia oraz w obecności światła sztucznego). Zanieczyszczenia atmosferyczne, stykając się z zaawansowanymi technologicznie powłokami z zawartością TiO2, ulegają utlenieniu i przekształcane są w substancje nieszkodliwe dla środowiska. Eliminacja zanieczyszczeń z fasady przebiega przede wszystkim dzięki opadom atmosferycznym, które spłukują utlenione zabrudzenia z powierzchni ścian. Fasady pokryte farbami wykazującymi właściwości fotokatalityczne mają niebagatelny wpływ na poprawę jakości otaczającego nas powietrza. Olbrzymią zaletą powierzchni samoczyszczących są także walory estetyczne – pozostają one piękne i czyste znacznie dłużej, niż te pokryte farbami produkowanymi w technologii tradycyjnej. Zastosowanie farb elewacyjnych z efektem fotokatalizy wzmacnia trwałość koloru, a więc wydłuża czas między cyklicznymi pracami remontowymi, co wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji budynków.

Zobacz także: Czy tynk może chronić ściany zewnętrzne?

Do czego można stosować farby z efektem fotokatalizy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nawierzchniowe farby z efektem fotokatalizy przeznaczone są do wymalowań zarówno pierwotnych, jak i renowacyjnych, wysezonowanych podłoży mineralnych, takich jak: tynki cementowe, cementowo – wapienne, cienkowarstwowe tynki mineralne, zolokrzemowe i akrylowe, a także beton i płyty gipsowo – kartonowe. Farby te mają bardzo dobre właściwości kryjące i nie pozostawiają smug na malowanych powierzchniach. Dzięki obecności krzemionki koloidalnej tworzą powłokę o podwyższonej przepuszczalności pary wodnej. Niskoalkaliczny odczyn PH sprawia, że są także odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, jak np. kwaśne deszcze.

Zobacz także: Powłoki malarskie na ścianach elewacyjnych

Źródło: Selena

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA