| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Jak wykonuje się posadzkę betonową?

Jak wykonuje się posadzkę betonową?

Posadzka betonowa stanowi nawierzchnię dla danej posadzki. Z tego powodu posadzkę betonową należy dobrze wykonać.

Posadzkę betonową wykonuje się na odpowiednio przygotowanym wcześniej podłożu. Na takim podłożu układa się deskowanie – ustawia się równo zaimpregnowane wcześniej deski o grubości 27 cm. Następnie wbija się kołki w rogach wykopu oraz co jeden metr wzdłuż niego. Szerokość desek powinna odpowiadać grubości posadzki betonowej, czyli najczęściej 10 cm. Dostosowuje się ustawienie desek i kołków do kąta nachylenia ( 1 cm/m). Co 2–4 metry powinny znajdować się szczeliny dylatacyjne. Następnie rozstawia się deski o grubości 12 mm lub profile dylatacyjne z PCV, których nie usuwa się po skończonej pracy. Profile dylatacyjne powinny dokładnie pasować do szerokości szalunku, czyli drewnianej ramy. Ich wysokość musi wynosić tyle, co grubość posadzki betonowej.

Deski lub profile dylatacyjne posłużą jako deski prowadzące podczas wyrównywania powierzchni posadzki betonowej. Pola powierzchni wyznaczone przez profile dylatacyjne mogą wynosić maksymalnie 20 m². Następnie, należy rozłożyć plansze siatki stalowej. Każda plansza ma długość około 240 cm . Trzeba wiązać je ze sobą, aż do momentu otrzymania pożądanej powierzchni (plansze powinny zachodzić na siebie na szerokość jednego oczka lub 15 cm). Zbrojenie posadzki betonowej wykonuje się w środku pól utworzonych przez profile dylatacyjne.

Zobacz także: Podkłady pod posadzki

Należy zachować odległość 2 cm między brzegiem gładzi a siatką, by zapewnić otulinę zbrojenia betonem.

Posadzkę betonową wykonuje się tak, by wystawała 2 cm ponad krawędzie desek. Wyrównuje się powierzchnię łatą. Trzeba ubijać od jednego boku, delikatnie przesuwając deskę wzdłuż oszalowania. Tę czynność należy powtórzyć dwa razy, a potem wyrównać powierzchnię mieszanki betonowej, poruszając łatą jak przy piłowaniu. Później należy wypełnić wszelkie nierówności i znowu wyrównać.

Zobacz także: Jak wybrać i przygotować właściwy podkład pod panele?

Ilość potrzebnego betonu można obliczyć w następujący sposób:
Ilość betonu = długość/szerokość/wysokość, np. 20 m/5 m /0,1 m = 10 m³.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »