reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Co to jest deska barlinecka?

Co to jest deska barlinecka?

W przypadku, gdy sami decydujemy się na ułożenie podłogi najprościej jest wybrać np. deski barlineckie. Deska barlinecka to deska trójwarstwowa, której dwie dolne warstwy stanowi drewno iglaste, a trzecią, licową, drewno liściaste.

Warstwy drewna w desce barlineckiej sklejone są w poprzecznym układzie słojów, co minimalizuje wpływ pęcznienia i kurczenia się drewna na zmianę wymiarów deski podłogowej (deska pod wpływem różnych czynników pracuje i wydłuża się wzdłuż słojów). Elementy podłogi w postaci desek są zalakierowane siedmioma warstwami lakieru bezbarwnego, nakładanego w fabryce. Wszystkie warstwy lakieru utwardzane są przy pomocy promieni ultrafioletowych – dwie ostatnie to lakier ceramiczny. Dzięki temu powłoka jest znacznie odporniejsza na ścieranie, łączenie desek odbywa się poprzez klejenie.

Takie przygotowanie desek pozwala na korzystanie z podłogi po krótkim czasie od jej ułożenia. Jest to ważne, ponieważ wykonanie klasycznej podłogi z drewna lub parkietu wiąże się z jej ułożeniem, następnie wycyklinowaniem, kiedy wytwarzają się duże ilości kurzu (po pomalowaniu pomieszczeń nie jest to wskazane) i na końcu wylakierowanie, co najmniej dwiema warstwami lakieru, co z kolei wiąże się z nieprzyjemnym zapachem. 

Na odwrocie deski barlineckiej znajdują się informacje o dacie produkcji. Trzeba sprawdzić, czy deski pochodzą z jednej partii.

Decyzję o rodzaju podłogi należy podjąć nie później niż na etapie wylewania płyty betonowej, ponieważ trzeba ustalić różnice wysokości podłogi w różnych pomieszczeniach – tak aby terakota w łazienkach była na takiej samej wysokości, co pozostałe podłogi, np. z drewna. Atutem deski barlineckiej jest jej relatywnie niska cena – jest tańsza od tradycyjnego parkietu. Koszt zwykłego parkietu wynosi ok. 60–100 zł za m². Pod doliczeniu robocizny, której jest dużo, wychodzi o ok. 40 zł/m² drożej. Do tego dochodzi koszt lakieru, który też jest drogi, bo 20 litrów kosztuje 500 zł. 20 litrów lakieru wystarcza na 70 m² przy dwukrotnym malowaniu. 

Zobacz także: Jaki wybrać typ drzwi przeszklonych?

Reasumując, koszt takiej podłogi to ok. 150 zł/m². Natomiast koszt związany z wyborem deski barlineckiej wynosi ok. 100 zł za m² z podkładem oraz 15 zł za m² robocizny, co w sumie daje 115 zł. 

Deski barlineckie łączone są na pióro i wpust, co pozwolą na trwałe połączenie obu desek. 

Zobacz także: Jak dobrać odpowiednie drzwi do wnętrza?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Warstwy drewna  w desce barlineckiej sklejone są w poprzecznym układzie słojów, co minimalizuje wpływ pęcznienia i kurczenia się drewna na zmianę wymiarów deski podłogowej.
Warstwy drewna w desce barlineckiej sklejone są w poprzecznym układzie słojów, co minimalizuje wpływ pęcznienia i kurczenia się drewna na zmianę wymiarów deski podłogowej.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama