| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Jak układa się podłogę z deski barlineckiej?

Jak układa się podłogę z deski barlineckiej?

Podłogę z deski barlineckiej układa się szybko i łatwo. Przy odrobinie chęci i cierpliwości taką podłogę można położyć samemu.

Deski barlineckie przed ułożeniem należy trzymać 24 godziny w temperaturze pokojowej. Podkład o grubości 5 mm ma za zadanie tłumić odgłosy i niwelować nierówności podłoża do 3 mm. Układanie podłogi z deski barlineckiej zaczyna się od prac porządkowych, które polegają na usunięciu piasku lub innych zanieczyszczeń.

Następnie, układa się warstwę izolującą z folii budowlanej z jednego kawałka, na całej powierzchni salonu. Powinno się oczyścić powierzchnię folii odkurzaczem, by usunąć zanieczyszczenia mogące ją przedziurawić. Klej nakłada się na górną krawędź wpustu. 

Kleju nie nakłada się na tzw. pióro, ale zawsze na górną krawędź wpustu.

Układanie podkładu pod podłogę rozpoczyna się od narożnika, układając poszczególne kawałki z przesunięciem lub po skosie. Do wykonania prac potrzebna będzie drewniana listwa, która posłuży do dobijania desek jako ochrona przed uderzeniem młotka. Docinanie podkładu nie powinno sprawić problemu, należy jedynie zachować ostrożność, aby nie przeciąć folii izolacyjnej. Podkład należy ułożyć na całej powierzchni podłogi. Po rozpakowaniu deski barlineckiej trzeba sprawdzić czy nie ma uszkodzeń mechanicznych spowodowanych, np. transportem. Po ułożeniu trzech pierwszych rzędów desek trzeba odczekać ok. 1 godziny, by klej trwale zawiązał. Potem prace przy układaniu postępują szybko. Najpierw przycina się deskę na pół, aby wykonać przesunięcie, a następnie nakłada się klej na górną część wpustu. 

Układając deski, musimy pozostawić przy styku z terakotą i przy ścianie 15–20 mm szczelinę, którą później zamaskowuje się listwą. 

Nadmiar kleju ściera się na bieżąco wilgotną szmatką. Na koniec kładzie się listwę podłogową. Należy sprawdzić, czy pochodzą z jednej partii. Precyzyjnie przycina się odpowiednią długość listwy, po czym przystępuje się do montażu. Najpierw na wewnętrzną powierzchnię listwy nakładany jest klej, następnie listwę dociska się do ściany. Niestety, przy tej czynności wyjdą wszystkie nierówności związane ze ścianami.

Zobacz także: Jak wybrać podłogę do domu?

Po dociśnięciu trzeba odsunąć listwę i ponownie nałożyć klej – tym razem na ścianę. Klej nanosi się na krawędzie listwy, przykłada dokładnie do ściany i przybija do niej gwoździkami. Miejsca połączeń docina się precyzyjnie za pomocą pilarki kątowej. Po umieszczeniu listwa na styku z terakotą niewiele wystaje ponad poziom podłogi, ale dzięki zaokrąglonej powierzchni nie utrudnia przejścia. Listwa taka mocowana jest na klej. Listwę, po umieszczeniu w szczelinie obciąża się jakimś ciężkim przedmiotem i pozostawia na kilkanaście godzin, by klej mocno związał. 

Zobacz także: Jaką podłogę drewnianą wykonać w mieszkaniu?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Fiuk

Doradca ekonomiczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »