reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Jak zamontować podłogę w systemie pływającym?

Jak zamontować podłogę w systemie pływającym?

Podłoga pływająca jest bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem montażu podłogi. System pływający świetnie nadaje się do ogrzewania podłogowego, a poza tym jest szybki i niedrogi w montażu.

Montaż podłogi w systemie pływającym oznacza, że nie jest ona trwale związana  z podłożem (na przykład klejona czy przybita gwoździami). Cały montaż opiera się na systemie zamków.

Przewagą systemów bezklejowych jest szybka instalacja podłogi bez konieczności stosowania środków chemicznych, często szkodliwych dla człowieka. W tym samym dniu, kiedy montujemy podłogę, możemy swobodnie się po niej poruszać. Możemy nawet ułożyć podłogę w jednej części pomieszczenia, przenieść na nią meble i kontynuować montaż w drugiej części wnętrza. To pozwala uniknąć problemu wynoszenia całego dobytku z domu.

Ile kosztuje podłoga pływająca?

Warto dodać, że system pływający jest tańszy od systemu klejowego. Nie ponosimy bowiem dodatkowych kosztów za materiały chemiczne. Instalacja podłogi nie jest trudna, dlatego jeśli ktoś ma smykałę do prac remontowych z pewnością sam sobie poradzi. W takiej sytuacji powinniśmy jednak sprawdzić warunki gwarancji producenta, aby w razie usterki nie stracić przysługujących nam przywilejów.

Jak przygotować podłoże pod podłogę pływająca?

Gdy montujemy podłogę w systemie pływającym musimy zwrócić uwagę, żeby podłoże było równe. Deski możemy położyć zarówno na płytki ceramiczne, jak i stary parkiet. Należy tylko pamiętać o podkładzie wyciszającym, który zapobiegnie powstawaniu pogłosu. W przypadku systemu klejowego podłoże powinno spełniać dodatkowe standardy, głównie twardości.

Zobacz także: Jaką podłogę drewnianą wykonać w mieszkaniu?

Jak wyglądają łączenia w pływającym systemie podłogowym?

W montażu pływającym za trwałość połączeń odpowiadają systemy zamków. Można je montować w dwóch płaszczyznach: klasycznie i w poziomie co stanowi ułatwienie dla montażysty. Dodatkowo, takie rozwiązanie sprawdzi się w miejscach trudno dostępnych np. przy ościeżnicach.

– Zamki dobrej jakości pozwalają na zamontowanie podłogi w pomieszczeniach narażonych na działanie wody, np. w kuchni – mówi Maciej Wolniak, dyrektor TORLYS w Polsce – Umożliwiają również trzykrotny demontaż i ponowne ułożenie podłogi. Co więcej, jeżeli dojdzie do punktowego uszkodzenia powierzchni jesteśmy w stanie sami wymienić pojedyncze płytki lub deski – dodaje.

Podłoga pływająca a ogrzewanie podłogowe  

Ogrzewanie podłogowe to nie wymysł, lecz sensowne udogodnienie. Jeśli marzymy o ciepłej posadzce, system bezklejowy jest w tym przypadku jak najbardziej odpowiedni. Przy wyborze podłóg należy jednak zwrócić uwagę na jakość zamków. Deski, pod którymi znajdzie się ogrzewanie będą kurczyły się i rozszerzały. W przypadku mało precyzyjnych systemów, podłoga na pewno rozszczelni się.

Jak połączyć różne rodzaje powierzchni??

Do łączenia powierzchni między różnymi pomieszczeniami stosujemy listwy dylatacyjne. Przy ścianach będą to listwy przyścienne. Ich rodzaj uzależniony jest od konwencji wnętrza. Zazwyczaj są w kolorze podłogi, ale projektanci wybierają również listwy wykonane z poliuretanu. Rozwiązań jest wiele. Należy pamiętać tylko, że podłoga nie może być bezpośrednio złączona ze ścianą. Powinna mieć minimalnie centymetrową dylatację.

Zalety i wady podłóg pływających

Montaż w systemie pływającym jest obecnie najczęściej rekomendowanym przez profesjonalistów z branży podłogowej. Ma on jednak swoich przeciwników, którzy twierdzą, że podczas chodzenia chociażby w szpilkach, czy ciężkich butach tworzy się pogłos. Do takiej sytuacji może dojść tylko wtedy, gdy podłogę zamontujemy na nierównym podłożu.

Zobacz także: Jak w pięciu krokach ułożyć panele?

Źródło: materiały prasowe

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Montaż podłogi w systemie pływającym.  Fot. Torlys
Montaż podłogi w systemie pływającym. Fot. Torlys

Podłoga pływająca. Fot. Torlys
Podłoga pływająca. Fot. Torlys

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama