| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Jak ułożyć ciekawą mozaikę?

Jak ułożyć ciekawą mozaikę?

Mozaika daje nam możliwość projektowania efektownych kompozycji, co sprawia, że nadal cieszy się dużą popularnością. Powinniśmy jednak pamiętać, że ułożenie ciekawej mozaiki wymaga doświadczenia i precyzji.

Dzisiaj mozaiki kupujemy w gotowych zestawach. Najczęściej wykonane są ze szkła, ceramiki, gresu lub kamienia naturalnego. Elementy tworzące wzory i ornamenty, połączone są siatką plastikową lub specjalnym papierem. Dzięki temu praca glazurnika jest łatwiejsza i szybsza, wymaga jednak szczególnej wiedzy i umiejętności. Przed przystąpieniem do klejenia mozaiki warto dokładnie zaplanować jej kompozycję i rozmieszczenie tak, aby w miejscach najlepiej widocznych była umieszczona główna kompozycja.

Równe podłoże

Podłoże pod mozaiki musi być idealnie równe. Drobne elementy przykleja się na bardzo cienkiej warstwie zaprawy. Rozprowadza się ją grzebieniem o najdrobniejszych zębach, czasami stosuje się narzędzia parkieciarskie. Zbyt gruba warstwa kleju może spowodować zapadanie się kostek mozaiki i, w konsekwencji, wypływanie zaprawy ze szczelin. Jeśli okładzina mozaikowa styka się z innymi płytkami, których grubość jest większa, trzeba tak przygotować podłoże, aby w końcowym efekcie lica sąsiadujących płaszczyzn były na jednakowym poziomie. Najlepszym sposobem jest wklejenie cienkiej płyty gipsowej, zbrojonej włóknem szklanym.

Zobacz także: Jak stosować zaprawę klejowo-szpachlową?

Dobra zaprawa

Do przyklejania mozaiki na typowych podłożach mineralnych, takich jak tradycyjne tynki cementowe, najlepiej nadaje się uelastyczniona zaprawa. Natomiast na płytach gipsowo-kartonowych należy zastosować zaprawę o zwiększonej elastyczności i przyczepności. W przypadku mozaiki marmurowej konieczne jest zastosowanie zaprawy klejowej na bazie białego cementu. Taki klej nie powoduje przebarwień nasiąkliwej okładziny.
Mozaika jest doskonała do wykańczania krzywizn. Na łukach wypukłych zwiększa się znacznie szerokość spoin prostopadłych do łuku krzywizny, a na wklęsłych jest odwrotnie – krawędzie szczelin zbliżają się do siebie. Sporo czasu zajmuje ich wyrównanie. Pracę ułatwi klej o przedłużonym czasie otwartego schnięcia i korygowalności, dzięki czemu mamy więcej czasu na właściwe ustawienie szerokości spoin. 

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ułożenie ciekawej mozaiki wymaga doświadczenia i precyzji.
Ułożenie ciekawej mozaiki wymaga doświadczenia i precyzji.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »