| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Jakie schody wybrać do domu jednorodzinnego?

Jakie schody wybrać do domu jednorodzinnego?

Schody pozwalają przemieszczać się pomiędzy kondygnacjami budynku i pokonywać różnice poziomów. Ich konstrukcja powinna być wytrzymała, a zarazem lekka. Schody można kształtować na kilka sposobów, a ich układ statyczny mogą stanowić różne elementy. Materiały z jakich się je wykonuje powinny być dobrane do warunków eksploatacji schodów.

Schody na zewnątrz domu prowadzą do drzwi wejściowych, na taras lub balkon. Najczęściej składają się tylko z kilku stopni i są jednobiegowe. Ich konstrukcja nie jest zbyt skomplikowana. W większości są to schody monolityczne, murowane lub wykonane z kamienia. Przy schodach dłuższych, kilkunastostopniowych, warto zdecydować się na konstrukcję ażurową, ze względu na swobodny odpływ wody. Konstrukcja schodów zewnętrznych praktycznie niczym się nie różni od tych stosowanych wewnątrz budynku. Mogą to być schody płytowe, belkowo-płytowe, policzkowe czy wspornikowe. Schody zewnętrzne powinny być proste i wygodne. W przypadku schodów zewnętrznych nakładany jest większy nacisk na wygodę i bezpieczeństwo. Oblodzone stopnie mogą być bardzo niebezpieczne. Materiały z jakiego wykonuje się schody zewnętrzne również mają duże znaczenie. Powinny charakteryzować się trwałością oraz odpornością na działanie wody i innych czynników zewnętrznych.

Zobacz także: Jakie schody wybrać na poddasze?

Wewnątrz domu schody najczęściej pełnią funkcję łącznika komunikacyjnego pomiędzy dwiema kondygnacjami. Właśnie z tego względu najczęściej znajdują się w centralnej części mieszkania. Ich konstrukcja oraz forma powinny stanowić jedność z wnętrzem, ale również podkreślać swoją funkcję. Chcąc zachować efektowny wygląd, możemy wybierać wśród różnych rodzajów schodów, ich konstrukcji, materiału z jakiego są wykonane, materiałów wykończeniowych, a także dodatków. Schody wewnętrzne można wykonać jako monolityczne i wykończyć dowolnym materiałem lub też kupić gotowe. Możemy zdecydować się na schody ażurowe lub zabudowane. Oprócz schodów drewnianych do budowy możemy użyć także metal i szkło, które będą pasowały zarówno do nowoczesnego i klasycznego wnętrza. Bezpieczeństwo i wygoda schodów wewnątrz domu odgrywa bardzo ważną rolę. Wewnątrz domu możemy pozwolić sobie na schody kręte, które na zewnątrz nie sprawdziłyby się. Należy jednak pamiętać, że schody o skomplikowanej konstrukcji nie pozwolą np. na przeniesienie dużych mebli czy poruszanie się osób starszych. Takie sytuacje należy wcześniej przewidzieć, jeszcze przed aranżacją wnętrza, gdyż schody o różnej konstrukcji zajmują inną powierzchnię użytkową mieszkania.

Zobacz także: Jakie schody wybrać, gdy mamy mało miejsca?

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Należy pamiętać, że schody o skomplikowanej konstrukcji nie pozwolą np. na przeniesienie dużych mebli czy poruszanie się osób starszych. fot. Rintal Polska
Należy pamiętać, że schody o skomplikowanej konstrukcji nie pozwolą np. na przeniesienie dużych mebli czy poruszanie się osób starszych. fot. Rintal Polska

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »