REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rodzaje zapraw murarskich i tynkarskich oraz ich przeznaczenie

Katarzyna Mazurek
Zaprawa gipsowa powoduje korozję elementów metalowych, takich jak gwoździe czy śruby. Zaleca się stosowanie stali nierdzewnej.
Zaprawa gipsowa powoduje korozję elementów metalowych, takich jak gwoździe czy śruby. Zaleca się stosowanie stali nierdzewnej.
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zaprawa to mieszanina spoiwa, kruszywa drobnego i wody. Może zawierać różne dodatki i domieszki poprawiające jej właściwości. W głównej mierze właściwości zależą od rodzaju zaprawy, a dokładniej od użytego spoiwa. I tak wyróżnić możemy zaprawę cementową, cementowo-wapienną, wapienną, gipsową, gipsowo-wapienną i cementowo-glinianą.

Cementowa

REKLAMA

Jej głównym spoiwem jest cement portlandzki. Zaprawa cementowa jest szczególnie polecana do stosowania w miejscach występowania dużego obciążenia. Nadaje się do wykonywania posadzek, a także murowania i łączenia prefabrykatów. Sprawdza się przy osadzaniu elementów stalowych, takich jak kotwy, słupki czy balustrady. Może być używana jako warstwa ochronna. Jest odporna na działanie wody i wilgoci. Zaprawa cementowa jest również używana do produkcji różnych wyrobów wylewanych w formach.

Zobacz także: W jaki sposób wykończyć drewno?

Cementowo-wapienna

Jest najczęściej stosowaną zaprawą przy wykonywaniu robót tynkarskich i murarskich, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dzięki dodatkowemu występowaniu wapna, zaprawa taka lepiej się wyrabia, jest mocniejsza, zapewnia większy dopływ powietrza. Zaprawa cementowo-wapienna jest „cieplejsza” od cementowej. Większa ilość wapna w stosunku do cementu wydłuża czas wiązania i twardnienia zaprawy cementowo-wapiennej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wapienna

Obecnie rzadko stosowana, ze względu na niską odporność na działanie wilgoci i czynników atmosferycznych. Z tego powodu nadaje się raczej do robót murarskich nad poziomem terenu i robót tynkarskich wewnątrz budynku. Zaletą zaprawy wapiennej jest jej duża ciepłochłonność.

Zobacz także: Jak przygotować emulsję pod podłoże?

Gipsowa

Najczęściej używana jako mieszanina spoiwa gipsowego z wodą, bez kruszywa – zaczyn gipsowy. Właśnie z takiej mieszaniny wyrabia się płyty g-k oraz elementy ozdobne. Służy również do łączenia tych elementów oraz do wykańczania ścian – gładź gipsowa. Zaprawy gipsowe są mało odporne na wilgoć, dlatego nie zaleca się ich stosować w pomieszczeniach wilgotnych, a tym bardziej na zewnątrz.

Zaprawa gipsowa powoduje korozję elementów metalowych, takich jak gwoździe czy śruby. Zaleca się stosowanie stali nierdzewnej.

Gipsowo-wapienna

Od zapraw gipsowych różnią się jedynie występowaniem dodatku wapna, który poprawia jego urabialność. Właściwości i zastosowanie jest takie samo jak zapraw gipsowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA