reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Jak w pięciu krokach ułożyć panele?

Jak w pięciu krokach ułożyć panele?


Położenie paneli nie jest trudnym zadaniem. Pokazujemy jak w pięciu krokach łatwo i szybko ułożyć panele.

Wyczyść powierzchnię i usuń z niej wszelkie zanieczyszczenia. Na równą, sucha powierzchnię połóż folię paraizolacyjną, a następnie odpowiedni podkład. Koniecznie sprawdź czy deski nie mają widocznych wad. Nie instaluj wadliwych desek!

Aby zmierzyć wysokość framugi drzwi, połóż deskę panelu pod framugą, ułóż ją wzorem do dołu. Zaznacz wysokość ołówkiem i przytnij do odpowiedniej wysokości i kształtu. Deska łatwo wejdzie pod framugę.

Miejsce rozpoczęcia i sposób układania paneli są dowolne. Możesz pracować od strony prawej do lewej lub od lewej do prawej, tak jak Ci pasuje. Najlepszym miejscem do rozpoczęcia układania są drzwi lub kąt pomieszczenia, najlepiej piórem do ściany.

Połóż deskę w rogu piórem do ściany. Następnie połącz ze sobą poszczególne panele za pomocą pióra i wpustu i kontynuuj układanie rzędami przez całe pomieszczenie. Należy pamiętać, by panele w poszczególnych warstwach były przesunięte względem siebie o ½ długości.
Ważne! Pamiętaj, aby zachować odstęp 8–10 mm między ścianą a pierwszym rzędem podłogi. Brak przerwy może spowodować późniejsze klawiszowanie paneli.

Zobacz także: Jaką podłogę drewnianą wykonać w mieszkaniu?

Rozpocznij układanie od drzwi i układaj dalej rząd w obie strony. Dopilnuj, by deska była umieszczona poniżej wejścia oraz pozostaw 10 mm na bloczek dylatacyjny oraz profil przejściowy, aby uniknąć poślizgnięcia przy wejściu. Upewnij się czy pierwszy rząd jest kompletny i ewentualnie przytnij ostatnie deski do właściwej długości.

Odmierz długość ostatniej deski w rzędzie i przytnij do odpowiedniej długości. Odcięta część deski może być użyta jako deska pierwsza w drugim rzędzie, pod warunkiem, że nie jest krótsza niż 25 cm.

Jeśli mamy drugie drzwi w ścianie. Układaj deski możliwie blisko drzwi. Odmierzoną deskę wsuń poniżej framugi drzwi. Dociśnij deskę przez lekkie dobijanie jej krótkiej i długiej strony do zeszlifowanej deski wzdłuż poziomej płaszczyzny. Przytnij ostatnią montowaną deskę do wymaganych wymiarów.
Następnie dobij długą stronę drugiej deski przedostatniego rzędu i dociśnij możliwie mocno w przeciwnym kierunku. Deskę można też docisnąć za pomocą metalowej wygiętej łyżki.

Wykonaj otwór o średnicy większej o 10 mm niż rura, wokół której będziemy układać panele. Otwór należy wykonać na krótszym boku deski w taki sposób, by otoczyła rurę dookoła. Połóż dwie deski dookoła rury i złącz je razem.

Jeszcze raz upewnij się, że zostawiłeś odstęp miedzy ścianą a pierwszą warstwą paneli. Umieść bloczek zanim odmierzysz i dotniesz ostatnią deskę. Ułóż ostatni rząd, następnie usuń wszystkie bloczki dylatacyjne i odetnij wystającą folię czy podkład zanim rozpoczniesz wykańczanie listwami.

Zobacz także: Jaki materiał wybrać do wykończenia tarasu?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Sklepy KOMFORT S.A.

Sklepy KOMFORT S.A. to największa w Polsce sieć specjalizująca się w sprzedaży pokryć podłogowych.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Miejsce rozpoczęcia i sposób układania paneli są dowolne. Możesz pracować od  strony prawej do lewej lub od lewej do prawej.
Miejsce rozpoczęcia i sposób układania paneli są dowolne. Możesz pracować od strony prawej do lewej lub od lewej do prawej.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Macuga

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama