reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Ile miejsca potrzeba na poszczególne rodzaje schodów?

Ile miejsca potrzeba na poszczególne rodzaje schodów?


W zależności od rodzaju biegu schody, zajmują bardzo różną ilość miejsca. Schody proste, zabiegowe, podestowe czy kręte? Które wybrać?

Wywodzą się bezpośrednio od drabiny i są najłatwiejsze do zaprojektowania oraz wykonania oraz najtańsze. Potrzebują jednak dużo miejsca, co jest ich wadą. Można je wiec stosować tylko wtedy, gdy wysokość pomieszczeń nie przekracza 2,90 m (2,73 m, jeśli zamiast 19-centymetrowych zastosujemy wygodniejsze stopnie po 18 cm i grubość stropu z podłogą – 33 cm).

Stosowane są, gdy chcemy maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce na schody. Zajmują mało miejsca i można je zwracać w pożądanym kierunku bez „łamania" i spoczników. Jeśli dodamy stopnie klinowe, oszczędzimy miejsca, ponieważ bieg staje się krótszy.

Konstrukcja taka będzie efektowna i wygodna pod warunkiem, że zaprojektuje i wykona ją odpowiedni producent. Nieodpowiednie wyprofilowanie stopni zabiegowych zakłóca bowiem rytm schodów i stwarza zagrożenie dla użytkowników.

Zobacz także: Jakie schody wybrać: drewniane czy żelbetowe?

Schody ze spocznikiem wymagają więcej przestrzeni do zabudowy niż schody ze stopniami zabiegowymi. Niekiedy długość biegu schodów lub kąt ich nachylenia powoduje, że zastosowanie spocznika staje się niezbędne, aby wchodzenie i schodzenie po schodach nie było czynnością zbyt męczącą.

W przeciwieństwie do schodów prostych czy zabiegowych, zajmują bardzo mało miejsca i dlatego są często wybierane do niewielkich wnętrz. Równie łatwo można je ustawić w narożniku, co na środku pomieszczenia.

Konstrukcja ta charakteryzuje się obecnością centralnego rdzenia, wokół którego wiją się regularnie rozmieszczone stopnie. Mogą być na planie koła lub kwadratu. Schody kręte, których średnica nie przekracza 1,5 m zwykle pełnią funkcję schodów pomocniczych. Jednak bez względu na to czy są to schody główne czy gospodarcze mogą być zaprojektowane i wykonane jako nowoczesny i efektowny element wykończenia wnętrza.

Zobacz także: Schody w salonie – za i przeciw

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Sklepy KOMFORT S.A.

Sklepy KOMFORT S.A. to największa w Polsce sieć specjalizująca się w sprzedaży pokryć podłogowych.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W zależności od rodzaju biegu schody, zajmują bardzo różną ilość miejsca.
W zależności od rodzaju biegu schody, zajmują bardzo różną ilość miejsca.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama