REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak niedrogo i efektownie wykończyć ścianę w kuchni?

Joanna Orzechowska
Farba to najtańszy i szybki sposób na wykończenie ściany
Farba to najtańszy i szybki sposób na wykończenie ściany

REKLAMA

REKLAMA

Pomalować, pokryć glazurą czy granitem? A może zdecydować się na konglomerat lub drewno? W naszym przewodniku, plusy i minusy różnych sposobów wykończenia ścian kuchennych.

Farba

To najtańszy i szybki sposób na wykończenie ściany. Najlepiej wybrać dobrej jakości farbę przeznaczoną do kuchni i łazienek – ma właściwości wodoodporne, a ewentualne plamy można z niej dosyć łatwo zmyć. Obecnie najmodniejsze są intensywne kolory, jeżeli jednak nie jesteśmy do końca przekonani, można spróbować pokryć mocnym kolorem tylko jedną ścianę. Przed pomalowaniem należy ją odpowiednio wygładzić, bo kolor uwypukli wszelkie niedoskonałości powierzchni.

REKLAMA

Tapeta, fototapeta

Ostatnio coraz wyraźniej widać odejście od minimalizmu we wnętrzach. Powróciły do łask bogato zdobione tapety, a także fototapety, które przeżywają drugą młodość, dzięki bogactwu oferty i stosunkowo niewielkim kosztom. Do kuchni najlepiej nadają się tapety winylowe albo z włókna szklanego. Są odporne na wilgoć, zmywalne i niepalne. Koszty obniża fakt, że możemy je przykleić samodzielnie - przygotowanie powierzchni jest proste – wystarczy dokładnie oczyścić ścianę z tłuszczu i brudu; same tapety często są samoprzylepne. Można je umieszczać na ścianach, meblach czy szybach. Styliści radzą jednak umiar - wykorzystanie tapety tylko na jednej ścianie i pomalowanie pozostałych na dominujący w tapecie kolor; ewentualnie powtórzenie deseniu w kilku innych miejscach. Świetnym pomysłem na indywidualizację wnętrza jest fototapeta, której wzór można samodzielnie zaprojektować. Pamiętajmy, że zdjęcie, które chcemy na nią nadrukować musi być bardzo dobrej jakości. Warto też dokładnie przemyśleć wzór – to, co jest piękne na monitorze komputera niekoniecznie musi zachwycać w rozmiarze 1/1m.

Zobacz także: Fototapeta w sypialni

Lustra i szkło

Jeżeli decydujemy się na lustro nad blatem, musimy wybrać wodoodporne i nakleić je na płytę pilśniową. To rozwiązanie ma aspekt praktyczny – łatwość utrzymania higieny i efekt optycznego powiększenia wnętrza. Gdy nad blatem mamy ciekawą ścianę z cegieł, fototapetę lub obraz należy ochronić tę powierzchnię za pomocą tafli bezbarwnego szkła. W podobny sposób można zabezpieczyć pomalowaną jedynie farbą ścianę nad płytą grzejną czy zlewozmywakiem. W tym przypadku możemy jednak użyć innego rodzaju szkła - matowego, lakierowanego czy z sitodrukowym deseniem.

Zobacz także: Jak wykorzystać lustra w aranżacji wnętrz?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Blacha

Można użyć gładkiej lub ryflowanej. Są odporne na wodę, temperaturę i łatwo utrzymać je w czystości. Doskonale nadają się do kuchni minimalistycznych w laboratoryjnym stylu.


Płytki ceramiczne

Wodoodporne, łatwe w czyszczeniu i wytrzymałe na działanie wysokich temperatur, są niezwykle praktycznym rozwiązaniem zarówno w kuchni jak i łazience. W sklepach mamy ogromny wybór kolorów, faktur i rozmiarów płytek oraz dekorów, co sprawia, że można dzięki nim ciekawie i elegancko zaaranżować kuchnię. Przy wyborze warto pamiętać, że do dużych wnętrz możemy wybrać duże płytki, ale do małych raczej te mniejsze. Można je dodatkowo ułożyć poziomo, co optycznie powiększy pomieszczenie. Obecnie popularne jest ograniczanie ilości płytek w kuchni i układanie ich tylko w wybranych, najbardziej newralgicznych miejscach – np. tylko nad blatem i zlewozmywakiem. Aby ułatwić dbanie o higienę, wybierzmy gładkie, pokryte szkliwem. Problemy przy czyszczeniu zwykle sprawiają fugi, ale i na to są sposoby:
- Zastosowanie dużych płytek – im większe płytki, tym mniej fug,
- Zastosowanie fug epoksydowych – nie wchłaniają tłuszczu, łatwiej je wyczyścić,
- Zastosowanie płytek rektyfikowanych – mają bardzo równe krawędzie i pozwalają na wykonanie okładziny ceramicznej bez fug - płytki przylegają ściśle jedna do drugiej.

Zobacz także: Jak wybrać płytki ceramiczne i kamienne w zależności od budżetu?

Płytki kamienne

Układa się je bez fug, przyklejając bezpośrednio obok siebie. Najpraktyczniejsze w kuchni są granitowe – odporne na działanie środków chemicznych, nie wchłaniają tłuszczów, są łatwe w czyszczeniu, dzięki polerowanej, gładkiej powierzchni. Popularne stają się również kamienie o porowatej strukturze (np.: trawertyn), wymagają jednak specjalnego zabezpieczenia – większe otwory trzeba wypełnić masą kamienną i zaimpregnować całą powierzchnię. Innym rozwiązaniem jest marmur, który także wymaga impregnacji, inaczej wchłania tłuszcz i plami się.

Dekoracyjny tynk

Bogactwo dostępnych tynków jest ogromne i warto zainteresować się ofertą producentów, bo przy stosunkowo niewielkich kosztach możemy uzyskać świetne efekty – np.: powierzchnię przypominającą drobnoziarnisty granit. Przed nałożeniem takiego tynku ścianę należy wyrównać i oczyścić z farby, a po nałożeniu zabezpieczyć jego powierzchnię środkiem uszczelniającym.


Zobacz także: Czym jest tynk japoński?

Konglomeraty kamienia

Złożone są z granitu i kwarcu, dzięki czemu są twarde, wytrzymałe na temperaturę, tłuszcz i uszkodzenia. Sprawia to, że są bardzo praktyczne, łatwe w utrzymaniu, a szeroka gama kolorów sprawia, że sa również estetyczne.

Kompozyty

Składają się z akrylu, naturalnych minerałów i pigmentu. Są przyjemne i ciepłe w dotyku, ale także bardzo praktyczne – trwałe, odporne na brud, detergenty; łatwo można usunąć powstałe w trakcie użytkowania zadrapania i ubytki. Kompozyty pozwalają na naprawdę kreatywne zaaranżowanie wnętrza - można je dowolnie formować i dyskretnie łączyć. Mają jedną wadę – są dość kosztowne.

Drewno

Po odpowiednim zaimpregnowaniu, jako okładzinę ścienną można wykorzystać:
- fornirowane różnymi gatunkami drewna płyty wiórowe,
- laminowane płyty wiórowe,
- drewniane lub laminowane panele podłogowe,
- wodoodporną sklejkę.
Ważny jest tu także dokładny montaż – nie mogą powstać szpary, w których gromadziłaby się para wodna.

Zobacz także: Czy warto stosować drewno na elewacji?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA