| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Jak samodzielnie tapetować ściany?

Jak samodzielnie tapetować ściany?

Tapetowanie nie jest czynnością trudną, ale wymaga precyzji. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie ściany. Nie powinniśmy kłaść nowej tapety na starą, ponieważ takie podłoże jest niepewne – tapeta i klej to obciążenie, którego może ono nie wytrzymać.

Jak przygotować podłoże?

1. Należy osuszyć ścianę, jeżeli jest wilgotna (np.: po zalaniu z uszkodzonej instalacji c.o.).

2. Zdemontować włączniki i gniazda; usunąć wkręty, gwoździe.

3. Oczyścić z pozostałości poprzednich warstw pokryć ściennych. Aby łatwiej usunąć starą tapetę, można wykorzystać specjalny płyn, który przenika przez tapetę, ale nie niszczy podłoża. Nanosi się go natryskowo, pędzlem lub szczotką, a po 15 minutach można szpachelką usunąć tapetę. Jeżeli była zmywalna trzeba ją uprzednio przetrzeć gruboziarnistym papierem ściernym.

4. Wyrównać powierzchnię – białą masą szpachlową zaprawić niewielkie ubytki i pęknięcia, większe uzupełnić za pomocą zaprawy wyrównującej. Po zeszlifowaniu nierówności, wygładzone podłoże można umyć mydłem malarskim.

5. Zagruntować ścianę rozcieńczonym klejem do tapet (wg zaleceń producenta) lub emulsją gruntującą.

Zobacz także: Co wybrać: tapety natryskowe czy tradycyjne?

Jaki klej do tapet wybrać?

Zależy to od rodzaju tapety – powinniśmy o to zapytać sprzedawcę. Sposób klejenia również zależy od tapety:
• Tapety papierowe, winylowe, jedwabne, tekstylne oraz raufazy po prostu tradycyjnie smarujemy klejem i nakładamy na ścianę,
• Tapety na podkładzie fizelinowym (dzięki niemu pod wpływem kleju nie zmienia ona swojego wymiaru) – w tym przypadku klejem musimy posmarować ścianę. Ten sposób jest o wiele szybszy i łatwiejszy do samodzielnego wykonania.

Jak tapetować?

W przypadku tapety, którą należy nakleić tradycyjnym sposobem, zależnie od jej nasiąkliwości pokrywamy ją odpowiednio grubą lub cienką warstwą kleju i składamy arkusz (bryt) posmarowanymi stronami do środka tak, żeby na zgięciu nie pozostał ślad. Pozostawiamy go na ok. 5–10 min. Tapetowanie zaczynamy od drzwi i okien, rysując najpierw na ścianie równą linię, do której przykładamy pierwszy arkusz. Na rolce zaznaczony jest kierunek, zgodnie z którym powinno się tapetować, by wzór nie różnił się na łączeniach. Aby uniknąć wybrzuszeń na tapecie, należy podczas przyklejania dociskać ją za pomocą wałka lub szczotki. Kolejne arkusze muszą ściśle do siebie przylegać – nie mogą na siebie zachodzić ani być od siebie oddalone. W ciągu kilku minut po ułożeniu tapety, możemy jeszcze skorygować jej położenie.

Zobacz także: Krok po kroku - jak wytapetować pokój?

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Tapetowanie nie jest czynnością trudną, ale wymaga precyzji.
Tapetowanie nie jest czynnością trudną, ale wymaga precyzji.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »