| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Jakie drewno wybrać do układania podłogi?

Jakie drewno wybrać do układania podłogi?


Na rynku mamy bardzo duży wybór drewna na posadzki. Dostępne jest drewno twarde, miękkie, z drzew owocowych, drewno egzotyczne… Wybierając drewno, przede wszystkim powinnyśmy zwrócić uwagę na jego twardość i klasę.

Podłogi drewniane można wykonywać z różnych gatunków drewna o różnej klasie. Drewno dzielimy na twarde i miękkie. Drewnem o bardzo dużej twardości jest: buk, grab oraz akacja. Do drewna twardego zaliczyć możemy: dąb i jesion, mniej twardszy jest klon. Do drewna miękkiego zaliczamy: sosnę, świerk i brzozę. Podłogi można wykonywać także z drewna drzew owocowych takich jak: czereśnia, wiśnia, orzech czy grusza. Wybierając drewno na posadzkę, warto wybrać te najtwardsze.

Posadzkę z drewna miękkiego, mało odporną na ścieranie i uszkodzenia, powinno wykonywać się jedynie w pomieszczeniach o małym natężeniu ruchu.
W ostatnim czasie bardzo popularne są także posadzki z drzew egzotycznych. Podłogi z drewna egzotycznego wyróżniają się dość oryginalnym wyglądem i ciekawą kolorystyką. Do gatunków drzew egzotycznych zaliczyć można m.in. Abure, Bodo, Limbę, Merbau, Teak afrykański, Wenge oraz Zebrano.

Podział drewna na klasy wynika głównie z dokładności wykonania poszczególnych deszczółek w tym dokładności wymiarów. Istotne jest także ich dopasowanie względem siebie (np. mała liczba słojów).

Wyróżniamy następujące klasy drewna, stosowanego na posadzki: I, II i III.
Deszczółki I klasy powinny mieć taki sam układ słojów oraz barwę. Podłoga z takich elementów jest jednolita z racji tego, że każda z deszczółek jest praktycznie taka sW klasie II i III, deszczółki są bardziej zróżnicowane pod względem słojów i barwy. Niejednokrotnie widać na nich przebarwienia, smugi i liczne słoje. Także ich wymiary nie są takie dokładne jak w klasie I. Zaleca się kupowanie deszczółek klasy I lub II. Z racji małej dokładności wymiarów w klasie III, przy układaniu parkietu może pojawić się dużo odpadów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »