reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Jaką podłogę drewnianą wykonać w mieszkaniu?

Jaką podłogę drewnianą wykonać w mieszkaniu?


Podłoga w mieszkaniu powinna być nie tylko estetyczna ale i wytrzymała. Narażona na działanie różnych czynników, powinna być odporna na ścieranie czy zarysowania. Decydując się na podłogę drewnianą, oprócz parkietu do wyboru mamy różne rodzaje podłóg drobnowymiarowych takich jak: mozaiki, lamparkiet, parkiet segmentowy, płyty „Hajnówka”, design parkiet, różne odmiany parkietów ozdobnych oraz bruk drewniany.

To, co powszechnie przez wszystkich nazywane jest podłogą w rzeczywistości w terminologii fachowej nazywa się posadzką. Podłoga składa się z kilku warstw, natomiast posadzka jest jej wierzchnią, końcową warstwą.

Układa się go z pojedynczych deszczółek grubości 22 mm łączonych na pióro i wpust. Dostępne są także deszcółki tylko z wpustami tzw. na obce pióro. Najbardziej popularne łączenia na pióro i wpust znajdują się na przeciwległych krawędziach poszczególnych elementów. Na rynku dostępne są także deszczółki z łączeniami znajdujących się na sąsiadujących krawędziach. Takie deszczówki (prawe i lewe)używane są do układania różnych wzorów. Wymiary poszczególnych elementów są bardzo różne. Szerokość wacha się od 3 do 10 mm, natomiast długość od 20 do 50 cm. 

W przypadku mozaiki, podłogę układa się z prostokątnych lub sześciokątnych płyt zbudowanych z wąskich listewek. W płytach prostokątnych, listewki zestawione są w kwadraty tworzące szachownicę. Listewki w sąsiednich kwadratach, są do siebie prostopadle. W płytach sześciokątnych, wzór może składać się np. z rombów. Deszczółki w poszczególnych rombach mogą być z różnego drewna np. ciemniejszego i jaśniejszego, tworząc np. wzór gwiazdy. W obecnie produkowanych mozaikach listewki naklejone są na papier perforowany lub siatkę. Grubość mozaiki wynosi 8 lub 10 mm. Oprócz mozaiki zwykłej można kupić także mozaikę eksportową. Ma ona często od spodu nacięcia, dzięki którym po przyklejeniu lepiej trzyma się podłoża.

W mozaice eksportowej często zamiast klas drewna używa się nazw wzorów np. ekskluzywny, naturalny, rustykalny…

Wyróżniamy także mozaikę pałacową. Składa się ona z drobnych elementów, różnych gatunków drewna łączonych w płyty o wymiarach 50 na 50 cm lub 60 na 60 cm. Często wykonywana jest ona na indywidualne zamówienie.

Nazywany także parkietem lamelowym lub lamel-parkietem. Są to deszczółki (lamelki) bez piór i wpustów. Sprzedawane luzem, wykonane są z litego drewna mają wymiary 5 na 25 mm. Wyglądem przypominają parkiet, ale są od niego cieńsze. Zazwyczaj występują w grubości ok. 10 mm. Lamparkiet przykleja się na całej jego powierzchni, na rynku dostępne są także deszczółki z rowkami od spodu, dzięki którym po przyklejeniu elementy lepiej trzymają się podłoża.

Składa się z kwadratowych elementów o wymiarach 30 na 30 cm, złożonych z 10 deszczółek. Poszczególne elementy, połączone są ze sobą drutem aluminiowym. Każdy z segmentów ma pióro i wpust a grubość parkietu wynosi 10 lub 11 mm. Parkiet kładzie się na klej, smarując tylko pióra i wpusty. Podłogę możemy układać zarówno na podkładzie drewnianym betonowym lub z PVC. Jako warstwę wyrównawczą można stosować maty z pianki termoizolacyjnej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Podłoga w mieszkaniu powinna być nie tylko estetyczna ale i wytrzymała
Podłoga w mieszkaniu powinna być nie tylko estetyczna ale i wytrzymała

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama