| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Jak zadbać o lakierowaną podłogę?

Jak zadbać o lakierowaną podłogę?

Lakierowane podłogi najczęściej wybierane są ze względu na swoją trwałość. Trzeba jednak pamiętać, że bez odpowiedniej pielęgnacji niszczą się, jak wszystkie inne.

Za nie poświęcenie należytej uwagi naszej podłodze możemy dostać mocno „po kieszeni”. Wymiana jej pojedynczego, zniszczonego fragmentu jest bowiem bardzo trudna. Zeszlifowanie i powtórne polakierowanie go sprawi, że zawsze będzie się odróżniał od reszty. Warto więc poświęcić odrobinę czasu, aby nie dopuścić do jej zniszczenia – nie jest to bowiem ani trudne, ani czasochłonne.

Drewno to materiał higroskopijny. Oznacza to, że reaguje ono na wilgoć. Optymalny klimat dla naszej podłogi to 45-65% wilgotności oraz 18-23C. Warto wiedzieć, że nawet, jeśli w naszym domu nie panują wymarzone warunki dla drewna, odpowiednia ochrona zapewni mu długowieczność. W tym celu przed drzwiami wejściowymi ułóżmy maty ochronne, w które będzie wsiąkała woda, błoto i sól z naszych butów. Nóżki od krzeseł i stołów podklejmy filcem i starajmy się nie chodzić po domu na wysokich obcasach.

Dbając o nasza podłogę pamiętajmy przede wszystkim o regularnym zamiataniu i odkurzaniu. Od czasu do czasu warto również przetrzeć ją wilgotną szmatką. Do pielęgnacji używajmy środków na bazie żywic akrylowych – nie parafiny lub silikonu. Wnikają one bowiem w strukturę lakieru, przez co w przyszłości mogą sprawić problemy przy renowacji.

Wyjątkowego rodzaju plamy powinniśmy usuwać jak najszybciej po ich powstaniu. Posłużą nam do tego preparaty, które znajdują się w każdym domu. Piwo, wino, śmietanę, mleko, soki i owoce usuniemy z naszej podłogi wodą z płynem do mycia naczyń. Benzyna ekstrakcyjna to środek, który bez problemu poradzi sobie z plamami z pasty do butów, smoły, czekolady, oleju oraz innych tłuszczy. Smugi z ołówka i atramentu usuwamy natomiast spirytusem, a plamy z krwi – zimną wodą.

Mówią, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Tę prawdę warto zastosować w przypadku naszej drewnianej, lakierowanej podłogi.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Lakierowane podłogi najczęściej wybierane są ze względu na swoją trwałość. Trzeba jednak pamiętać, że bez odpowiedniej pielęgnacji niszczą się, jak wszystkie inne
Lakierowane podłogi najczęściej wybierane są ze względu na swoją trwałość. Trzeba jednak pamiętać, że bez odpowiedniej pielęgnacji niszczą się, jak wszystkie inne

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »