reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Jak malować drewno?

Jak malować drewno?

Przed przystąpieniem do malowania drewna w pierwszej kolejności powinniśmy odpowiednio przygotować powierzchnię, która będzie malowana. Malowane drewno powinno być odpowiednio wysezonowane. Bez odpowiedniego przygotowania drewno może popękać oraz się odkształcić.

Ważna rzeczą jest, aby przed przystąpieniem do malowania, powierzchnia była oczyszczona z kurzu, tłustych plam oraz żywicy. Można do tego celu wykorzystać rozpuszczalnik nitro lub benzynę ekstrakcyjną. Kolejny etap przygotowania powierzchni drewnianej zależy od tego gdzie dana powierzchnia się znajduje, czy jest to:
- nowa powierzchnia na zewnątrz,
- powierzchnia nowe we wnętrzach,
- drewniana powierzchnia do renowacji znajdująca się na zewnątrz,
- drewniana powierzchnia do renowacji znajdująca się wewnątrz. 

Malowanie nowych powierzchni na zewnątrz

Jeśli zamierzamy malować surowe drewno, niezbędna będzie impregnacja. Jeśli nie zabezpieczymy drewna odpowiednio je impregnując, nie uda nam się ochronić go przed sinizną, grzybami czy szkodnikami.

Zobacz także: Jak profesjonalnie olejować drewno tarasowe?

Malowanie nowych powierzchni we wnętrzach

Drewno znajdujące się we wnętrzach nie wymaga tak gruntownego zabezpieczania, jak to znajdujące się na zewnątrz. Drewno w pomieszczeniach nie jest narażone na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych a w związku z tym jest w znacznie mniejszym stopniu narażone na biokorozję.

Renowacja drewnianych powierzchni na zewnątrz

Jeżeli zamierzamy poddać renowacji powierzchne drewniane pokryte farbą wiele lat temu, powinniśmy ostrożnie usuwać star farbę, może ona bowiem zawierać szkodliwy ołów.

Jeśli chcemy naprawić powłokę i odświeżyć kolor, powinniśmy użyć drucianej szczotki do usunięcia luźnych fragmentów farby pokrywających drewno. Następnie za pomocą papieru ściernego należy zmatowić całą powierzchnię, aby farba lepiej się jej trzymała. Przed przystąpieniem do malowania należy jeszcze odkurzyć i odtłuścić powierzchnię. Po tych czynnościach, śmiało można przystąpić do malowania.

Nieco inaczej wygląda odświeżaniu koloru drewnianego elementu i ponowne jego zabezpieczenie impregnatami rozpuszczalnikowymi. W tym przypadku powierzchnię drewna należy oczyścić z kurzu i plam, a następnie użyć impregnatu ochronno-dekoracyjnego lub lazury. Przed przystąpieniem do malowania zaleca się sprawdzenie efektu kolorystycznego na wybranym fragmencie drewna. Nakładanie kolejnej warstwy tego samego koloru powoduje wzrost jego nasycenia.

Jeśli odnawiać będziemy powierzchnię zabezpieczoną preparatem, który pozostawił powłokę lakierniczą, w pierwszej kolejności należy zmatowić, odpylić i odtłuścić całą powłokę, po tych czynnościach farba będzie miała lepszą przyczepność. Zanim rozpoczniemy malowania dobrze jest przeprowadzić próbę na mało widocznym fragmencie drewna. 

Zobacz także: Podłoga z drewna tekowego – odporna na wilgoć

Renowacja drewnianych powierzchni we wnętrzach

W przypadku emalii i impregnatów stosujemy zabiegi opisane powyżej. Przed renowacją polakierowanej powierzchni drewnianej powinniśmy upewnić się, jakim lakierem malowane były poprzednio elementy drewniane, ponieważ powinniśmy użyć lakieru na bazie tej samej żywicy. Zastosowanie lakierów opartych na różnych żywicach może spowodować łuszczenie się powłoki, powstawanie pęcherzy i odbarwienia. Przed malowaniem powierzchnie należy przeszlifować papierem ściernym w celu poprawy przyczepności warstwy renowacyjnej. 

Przy renowacji parkietów często stosuje się całkowite usunięcie starej powierzchni lakierowej. Nowy lakier nakładany jest wówczas na surowe drewno. W takiej sytuacji można użyć dowolnego lakieru bez ryzyka powstania uszkodzeń powłoki.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Przed przystąpieniem do malowania drewna w pierwszej kolejności powinniśmy odpowiednio przygotować powierzchnię, która będzie malowana
Przed przystąpieniem do malowania drewna w pierwszej kolejności powinniśmy odpowiednio przygotować powierzchnię, która będzie malowana

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama