reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Co trzeba wiedzieć o panelach?

Co trzeba wiedzieć o panelach?

Panele laminowane to doskonały wybór dla osób, które chcą uzyskać podłogę doskonale imitującą drzewo. Koszt takiej posadzki jest relatywnie bardzo niski w układzie zastosowania parkietu drewnianego.

Panel taki składa się z wierzchniej warstwy laminatu lub papieru z nadrukowanym wzorem imitującym powierzchnię drewnianą nasączonego i pokrytego warstwą żywicy melaminowej. Zadaniem takiego pokrycia jest dekoracyjność oraz ochrona przez wilgocią oraz ścieraniem.

Rdzeń panelu stanowi płyta HDF, MDF lub płyta wiórowa 8 mm. Warstwa spodnia wykonana jest z melaminy. Dodatkową zaletą melaminy jest elastyczności i zdolność do sprężystego zachowania kształtu.

Każdy panel laminowany ma zachowaną klasę ścieralności. Oznaczone SA symbolami od AC1 do AC4. Wzrost wartości oznacza wzrost odporności na ścieranie. Do pomieszczeń często użytkowanych z różnym typem obuwia, np: kuchnia, korytarz warto zastosować panele klasy AC3 i AC4.

Na rynku można uzyskać panele łączone w systemie zatrzasków lub na klej. Oba systemy są szczelne i wytrzymałe pod warunkiem dobrego montażu. Wszystkie typy paneli muszą być bezwzględnie ułożone na podkładzie z pianki polietylenowej stanowiącej izolację dźwiękochłonną oraz umożliwiającą kompensację nieznacznych nierówności podłogi. Dodatkowo pod warstwą pianki musi być ułożona warstwa folii izolacyjnej, która chroni przed zawilgoceniem.

Paneli nie wolno przybijać lub przyklejać do podłoża.

Polecamy: Podkłady pod posadzki

Panele stanowią rodzaj podłogi pływającej.

Aby ograniczyć efekt trzeszczenia podłogi panele muszą być ułożone na podłodze o nierówności nie większej 1 cm/2m.

Panele klejone łączy się poprzez naniesienie kleju do złącza „na wpust i pióro”. Są to panele tańsze, ale proces wykonania jest bardzo pracochłonny i czasochłonny. W zamian uzyskujemy szczelne polaczenia chroniące przed wnikaniem wilgoci.

Panele łączone bezklejowo wykonywane są poprzez łączenie kolejnych elementów za pomocą zatrzasków. Zatrzask to specjalnie wyfrezowany element wpustu i pióra.

Zaletą takiego zamku jest szybkość montażu i geometryczna niezmienność. Połączenie takie można zdemontować w razie zniszczenia, jeśli nie uszkodzimy złącza. 

Czytaj także: Drewno jako materiał podłogowy

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Panele laminowane to doskonały wybór dla osób, które chcą uzyskać podłogę doskonale imitującą drzewo. Koszt takiej posadzki jest relatywnie bardzo niski w układzie zastosowania parkietu drewnianego
Panele laminowane to doskonały wybór dla osób, które chcą uzyskać podłogę doskonale imitującą drzewo. Koszt takiej posadzki jest relatywnie bardzo niski w układzie zastosowania parkietu drewnianego

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama