| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Jaka podłoga na strop żelbetowy?

Jaka podłoga na strop żelbetowy?

Na stropach żelbetowych, z uwagi na ich sprężystość, stosuje się podłogi pływające w celu wyciszenia stropu.

Zabieg ten ma na celu ograniczenie przekazywania wibracji poprzez oddzielenie stropu od podłogi i ścian elastycznymi wkładkami dylatacyjnymi. Zmiana sprężystości ośrodka powoduje tłumienie drgań i fali dźwiękowej. Dodatkowo podkłady pływające umożliwiają poziomą pracę w wyniku skurczu bądź pęcznienia materiałów podłogi. Umożliwiają także swobodne odkształcenie, w wyniku oddziaływania temperatury, mające miejsce w sytuacji ogrzewania podłogowego.

Pierwszą warstwą poprawnie wykonanej podłogi na stropie żelbetowym powinna być warstwa wyrównująca. Jej zadaniem jest wyrównanie nierówności pojawiających się na stropie. Jeżeli nierówności są mniejsze niż 0,5 cm/2 m długości to można taką warstwę wykonać z materiału sypkiego grubości 2 cm. Taki materiał łatwo się rozprowadza, równomiernie rozkłada naprężenia i nie dogęszcza się w trakcie użytkowania.

Kolejną warstwą jest warstwa izolacji akustycznej. Jej zadaniem jest pochłanianie drgań. Wykonuje się ją z miękkiego styropianu grubości po kompresji około 3 cm. Dodatkowo taka warstwa poprawi stabilność termiczną kondygnacji. Izolację można również wykonać z płyt z wełny mineralnej grubości około 4 cm, lub w wariancie droższym z płyt z pianki polietylenowej grubości 2 cm.

Polecamy: Jaka podłoga na strop drewniany

Po wykonaniu izolacji akustycznej czas wykonać izolację przeciwwilgociową. Najczęściej realizuję się tę czynność poprzez ułożenie folii polietylenowej grubości 0,2 mm.

Ostatnią warstwę stanowi jastrych grubości min. 4 cm. Jego zadaniem jest dociskanie izolacji oraz rozkładanie obciążeń skupionych na większej powierzchni. Najczęściej wykonuje się go jako jastrych cementowy z zaprawy M7. Przed wykonaniem jastrychu należy dokładnie przewidzieć rzędne wysokości posadzki. Na ścianach trzeba rozłożyć dystanse z cienkiego styropianu. W jastrychu dla polepszenia trwałości powinna znajdować się siatka stalowa 15/15 cm. Dodatkowo masę jastrychu należy wzbogacić plastyfikatorami w celu eliminacji nadmiaru wody i tym samym przyszłego skurczu.

Czytaj także: Ceramika jako materiał podłogowy

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Na stropach żelbetowych, z uwagi na ich sprężystość, stosuje się podłogi pływające w celu wyciszenia stropu.
Na stropach żelbetowych, z uwagi na ich sprężystość, stosuje się podłogi pływające w celu wyciszenia stropu.

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Węgiel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »