| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Podkłady pod posadzki

Podkłady pod posadzki

Podkład pod posadzki stosowany jest jako przejście z nierównej powierzchni wykończenia dolnych warstw, w celu bezpiecznego rozłożenia naprężeń od obciążeń z przyszłej posadzki oraz by wyrównać powierzchnię bezpośrednio pod posadzkę.

Najpopularniejsze są podkłady w technologii na mokro. Wśród nich można wyróżnić jastrych cementowy. Charakteryzuje się niską nasiąkliwością, dużą wytrzymałością i jest stosunkowo niedrogi. Składa się ze szkieletu mineralnego gruboziarnistego wymieszanego z cementem w proporcach 1:3 do 1:5 (cement : piasek) w zależności od poziomu wytrzymałości. Dodatkowo dla lepszego zagęszczenia dodaje się dodatki uplastyczniające. Dla przyspieszenia prac związanych z zagęszczaniem i zacieraniem stosuje się zacieraczki lub w sposób ręczny rozkłada się go względem listew poziomujących. Jastrych cementowy wymaga okresu dojrzewania, wiec jego całkowita przydatność jest możliwa po miesiącu. Jego grubość jest uzależniona od podkładu. Na stabilnych i sztywnym podłożu jego grubość waha się w granicach 2,5-3 cm. Na podłożu z warstwy poślizgowej wynosi 3,5-4 cm z uwagi na małe skrępowanie boczne. Na warstwie podatnej np. izolacja akustyczna musi wynosić ponad 5 cm z uwagi ma to, że stanowi element praktycznie samonośny.

Kolejnym podkładem może być jastrych anhydrytowy - posiada on kilka wad. Przede wszystkim wysoka nasiąkliwość oraz mniejsza wytrzymałość niż jastrychu cementowego. Dodatkowo powoduje korozję elementów stalowych. Do zalet można zaliczyć krótszy czas dojrzewania.

Polecamy: Nietypowe rozwiązania konstrukcji fundamentu

Coraz większą popularności cieszą się wylewki cementowe samopoziomujące. Skutecznie sobie radzą ze źle wykonanym istniejącym jastrychem cementowym lub nierównym stropem. Grubość takiej posadzki wynosi 3-5 mm. Nie ma dużych możliwości wyrównania i dlatego zastosuj się je tam, gdzie zależy Ci na idealnej powierzchni pod wykładzinę PCV, płytki ceramiczne. Takie wylewki wymagają doświadczenia i zgrania zespołu rozkładającego, bo szybko stają się zbyt lepkie. Zużycie wynosi 10-15 kg/m2. Z uwagi na cenę stanowią alternatywę jastrychu cementowego.

Czytaj także: Drewno jako materiał podłogowy

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Podkład pod posadzki stosowany jest jako przejście z nierównej powierzchni wykończenia dolnych warstw, w celu bezpiecznego rozłożenia naprężeń od obciążeń z przyszłej posadzki oraz by wyrównać powierzchnię bezpośrednio pod posadzkę
Podkład pod posadzki stosowany jest jako przejście z nierównej powierzchni wykończenia dolnych warstw, w celu bezpiecznego rozłożenia naprężeń od obciążeń z przyszłej posadzki oraz by wyrównać powierzchnię bezpośrednio pod posadzkę

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »