reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Powłoki malarskie na ścianach elewacyjnych

Powłoki malarskie na ścianach elewacyjnych

Zadania jakie się stawia powłokom malarskim na ścianach zewnętrznych są inne od tych, które mają zastosowanie wewnątrz pomieszczeń.

Farba fasadowa

Farby fasadowe powinny przede wszystkim charakteryzować się stosunkowo dużą elastycznością w niskich temperaturach, ale też odpowiednią paro-przepuszczalnością i odpornością na agresywność środowiska w tym na promieniowanie UV.

Farba elewacyjna

Farby elewacyjne stosuję się głównie do renowacji, rzadziej do malowania nowych inwestycji z tynkiem cienkowarstwowym.

Zobacz także: Dlaczego farba na elewacji się łuszczy?

Farby akrylowe

Najpopularniejszą grupę stanowią farby akrylowe. Jednak nie można ich stosować w rejonie dużego zanieczyszczenia tlenkami, działającymi w charakterze kwasów. Farba taka wykazuje się stosunkowo dobrym kryciem, wykonana z niej powłoka ma równą grubość, nie traci intensywności kolorów w trakcie użytkowania. Użycie takiej farby umożliwia łatwe zmywanie zabrudzeń. Jednakże podstawową wadą tych farb jest ich mała paro-przepuszczalność. Jest to istotna wada w sytuacji ocieplenia ścian metodami lekko mokrymi, gdyż może doprowadzić do niepotrzebnej kondensacji pary wodnej w izolacji z wełny mineralnej co może skutkować drastycznym podwyższeniem jej współczynnika przewodzenia ciepła, a w rezultacie zmianą miejsca punktu rosy.

Farby silikonowe

Tych wad nie posiadają farby silikonowe, które mają stosunkowo dużą paro-przepuszczalność, dodatkowo są niewrażliwe na działanie kwasów przy dużych właściwościach hydrofobowych. Uzasadnione jest ich zastosowanie przy dużym ruchu ulicznym.

Zobacz także: Farby i środki do gruntowania – vademecum

Farby silikatowe

Najwyższą trwałością charakteryzują się farby krzemionkowe lub inaczej silikatowe. Tutaj spoiwo w sposób chemiczny wiąże się z podłożem gwarantując maksymalną spójność. Z uwagi na sposób wiązania nie można ich stosować na inne powłoki - jedynie na surowe tynki o zgodnym chemicznie składzie. Nadają się szczególnie w sytuacjach ścian narażonych na wyjątkowo agresywne chemicznie czynniki środowiska.

Zobacz także: Zastosowanie wyrobów silikatowych

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Farby fasadowe powinny przede wszystkim charakteryzować się stosunkowo dużą elastycznością w niskich temperaturach
Farby fasadowe powinny przede wszystkim charakteryzować się stosunkowo dużą elastycznością w niskich temperaturach

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama