REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tradycje świąt Bożego Narodzenia - najważniejsze polskie zwyczaje

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Jak świętuje się Boże Narodzenie w Polsce?
Jak świętuje się Boże Narodzenie w Polsce?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Tradycje świąt Bożego Narodzenia. To dzięki nim ten szczególny czas w roku staje się jeszcze bardziej niezwykły, magiczny, oczekiwany. Karp przecież zupełnie inaczej smakuje w lipcu, a biały obrus żadnego innego dnia nie jest bardziej odświętny. Niektóre regiony mają swoje własne tradycje bożonarodzeniowe, my przyjrzymy się jednak tym ogólnopolskim, najbardziej znanym i kultywowanym.
rozwiń >

Tradycje Bożego Narodzenia w Polsce — ubieranie choinki

Nieważne, czy jest żywa czy sztuczna, mała czy duża — bez choinki ciężko nam wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia, to ich nieodłączny element. To drzewko pojawiło się na terenach polskich na przełomie XIX i XX wieku, najpierw u szlachty i mieszczan, później także w izbach wiejskich, dziś nieomal w każdym domu. A jak ją ozdabiamy? Tu panuje pełna dowolność. Na pewno nie może zabraknąć na niej światełek, są łańcuchy, bombki, cukierki, zabawki, na czubku widnieje gwiazda. Ozdoby choinkowe w dużej części można wykonać również własnoręcznie. Panuje też swoista moda na kolorystykę ozdób choinkowych w danym roku, np. na czerwono-złoto czy granatowo-srebrna. Jeśli decydujemy się na żywo drzewko zazwyczaj wybieramy jodłę, sosnę lub świerk.

REKLAMA

Zwyczaje świąteczne — łamanie się opłatkiem

Słowo „opłatek” swoją etymologię ma w języku łacińskim, gdzie „oblatum” oznacza dar ofiarny. Jak podaje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego — Polska to jedyny kraj, gdzie rozpowszechniony jest zwyczaj łamania się opłatkiem przy wieczerzy wigilijnej. Dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń rozpoczyna kolację. Ten obrządek, często niezwykle wzruszający, bywa dla niektórych krępujący — gdy np. jesteśmy w gościnie i przełamujemy się opłatkiem z osobami, których nie znamy za dobrze. Zdarza się też, że kawałki opłatka wysyłamy do bliskich razem z kartką świąteczną — w ten sposób możemy się podzielić na odległość.

Sianko pod obrusem — zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce

Pod, najczęściej śnieżnobiałym i wyprasowanym, obrusem nie może zabraknąć sianka. Niegdyś siano rozłożone było w po całym domu, po to, aby bliscy przybywający pod postacią duchów mogły spokojnie i wygodnie dostać się do stołu, a domownicy zagwarantowali sobie obfitość. Dziś wystarczy odrobina, aby zapewnić sobie dobrobyt na kolejny rok. Często na sianku na talerzyku kładziemy opłatek, aby później się nim przełamać.

Tradycje świąteczne dla dzieci — dawanie prezentów

Jeden z najprzyjemniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych, nie tylko dla najmłodszych członków rodziny, to dawanie prezentów. A pierwszym Świętym Mikołajem, pierwowzorem tego znanego dziś, był biskupem z Miry i żył na przełomie III i IV w., zasłynął pomocą potrzebującym i czynieniem cudów. Dziś, myśląc o Świętym Mikołaju, widzimy raczej pulchnego mężczyznę w czerwonym kubraku, z białą brodą i zastępem reniferów. W niektórych regionach Polski świętego Mikołaja zastępuje Gwiazdor, często w parze z Aniołkiem, a gdzieniegdzie zachował się jeszcze Dziadek Mróz. W Polsce prezenty świąteczne wręcza się zazwyczaj po wigilijnej kolacji.

Tradycje świąt Bożego Narodzenia — 12 potraw

Dwunastu apostołów lub dwanaście miesięcy w roku, te dwie interpretacje symboliki dwunastu potraw na wigilijnym stole pojawiają się najczęściej. W zależności od regionu Polski, niektóre potrawy mogą się różnić, jednak przeważnie na stole możemy znaleźć: barszcz czerwony z uszkami, śledzie, karpia, kutię, kapustę wigilijną, kompot z suszu, pierogi z kapustą i grzybami, zupę grzybową, kluski z makiem, piernik, makowiec, chleb. Zgodnie z tradycją powinniśmy skosztować chociaż odrobinę z każdej potrawy, aby w kolejnym roku zapewnić sobie szczęście i dobrobyt. Co nie powinno być trudne, ponieważ po całym dniu postu, do wieczerzy wigilijnej zasiadamy głodni. Zwyczaj mówi też, że nie należy odchodzić od stołu przed zakończeniem kolacji – aby żaden z domowników nie umarł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Śpiewanie kolęd — świąteczny zwyczaj

Wspólne rodzinne kolędowanie to przepiękna tradycja, dzięki której tworzy się magiczna atmosfera. Niegdyś kolęda była pieśnią noworoczną, a słowo to wywodziło się od łacińskiego calendae, to znaczy pierwszy dzień miesiąca, czyli dawniej po prostu pierwszy dzień roku. Kolęda z wątkami życia codziennego nazywana jest pastorałką. Jedną z najpopularniejszych kolęd na świecie jest „Cicha noc”, która po raz pierwszy została wykonana w 1818 roku w Austrii i została przetłumaczona na ponad 300 języków i dialektów.

Dodatkowe nakrycie przy wigilijnym stole

Pięknym i przejmującym zwyczajem jest zostawienie dodatkowego nakrycia na wigilijnym stole. Ta prastara tradycja wywodzi się jeszcze z czasów przedchrześcijańskich, gdy talerz i pożywienie czekały zimą na zbłąkane dusze krewnych. Z czasem zwyczaj ewoluował w zostawianie nakrycia dla strudzonego wędrowca, prosto z podróży, któremu nie wolno było odmówić gościny. Dziś dodatkowy pusty talerz na stole w Wigilię ma raczej wydźwięk symboliczny, bywa, że zostawiamy go dla krewnych, którzy z jakiegoś powodu nie mogli znaleźć się z nami przy jednym stole.

Pierwsza gwiazdka na niebie

Zgodnie z tradycją, z kolacją wigilijną czekamy, aż na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Jest ona bezpośrednim symbolicznym nawiązaniem do Gwiazdy Betlejemskiej, którą, według Biblii, ujrzeli Trzej Królowie, a która oznaczała narodziny Jezusa. Często w wieczór wigilijny rodzice proszą dzieci, aby wypatrywały na niebie pierwszej gwiazdki. Gdy rozbłyśnie to znak, że można zasiadać do kolacji. Cały dzień przed wieczerzą jest wyjątkowy, zwracamy uwagę na to, co się dzieję, albowiem „jaka Wigilia, taki cały rok”.

Prezenty pod choinką

Zgodnie z bożonarodzeniową tradycją, po kolacji, pod świątecznym drzewkiem czekają na nas podarunki od św. Mikołaja (czyt. najbliższych). W dawniejszych czasach prezenty otrzymywały tylko dzieci i zazwyczaj znajdowały pod choinką pierniki, orzechy, jabłka. Dziś obdarowujemy się nawzajem, często wcześniej tworząc listy prezentów, aby dostać to, o czym marzymy. Na pewno nikt jednak nie chce znaleźć pod choinką rózgi.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

REKLAMA