REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oczyszczacz powietrza do mieszkania – jaki wybrać?

Oczyszczacz powietrza do mieszkania – jaki wybrać?
Oczyszczacz powietrza do mieszkania – jaki wybrać?

REKLAMA

REKLAMA

Oczyszczacz powietrza do mieszkania – jaki wybrać? Zwłaszcza w sezonie grzewczym czystość powietrza na zewnątrz naszych domów i mieszkań pozostawia wiele do życzenia. Dlatego wielu z nas chce przynajmniej w mieszkaniu zadbać o jakość powietrza i kupuje oczyszczacze. Jaki oczyszczacz kupić, by spełnił swoją funkcję w konkretnych pomieszczeniach? Eksperci podpowiadają, że zamiast jednego dużego oczyszczacza na całe mieszkanie, lepiej zamontować kilka urządzeń o mniejszej wydajności w poszczególnych pomieszczeniach. Ile kosztują oczyszczacze powietrza?

Normy zanieczyszczenia powietrza

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na podstawie wielu nowych badań naukowych, opublikowali we wrześniu 2021 r. jeszcze bardziej restrykcyjne niż dotychczas wytyczne określające dopuszczalne poziomy zanieczyszczeń powietrza. Jak można przeczytać na smoglab.pl, zmieniono standard dla PM 2,5, czyli drobnej frakcji pyłu, która uznawana jest za najbardziej szkodliwą dla naszego organizmu. Do powietrza trafia ona m.in. z domowych kominów. Dopuszczalny dobowy poziom pyłu zawieszonego PM2,5 w nowych wytycznych obniżono o 40 proc. i o 50 proc., jeśli chodzi o stężenie roczne.

REKLAMA

Z kolei dla większej frakcji pyłu PM10, na podstawie wskazań którego w Polsce najczęściej alarmuje się o smogu, poziom akceptowalnego stężenia dobowego obniżono o 10 proc., a średniorocznego o 25 proc.

Te wszystkie dane są bardzo istotne, gdyż uważa się, że nadmiernie zanieczyszczone powietrze przyczyniło się, tylko w 2016 roku, do 7 milionów przedwczesnych zgonów. Warto zatem rozważyć oczyszczanie powietrza we własnym domu, tym bardziej że w związku z obecną sytuacją, nie tylko w nim odpoczywamy i śpimy, ale wielu z nas także pracuje lub uczy się zdalnie.

Jakie zanieczyszczenia filtrują oczyszczacze powietrza?

REKLAMA

Z informacji podanych przez Łukasza Rajzera z portalu ranking-oczyszczaczy.pl wynika, że największy popyt na oczyszczacze przypada na listopad, ale bardzo duże zainteresowanie tymi urządzeniami trwa aż do lutego. Następne wzrosty sprzedaży to okres wiosenno-letni, kiedy głównym problemem dla większości kupujących stają się alergeny. W tym okresie w 2021 roku rynek urósł o około 33 proc. w porównaniu do roku 2020 (według danych wyświetleń frazy „oczyszczacz powietrza” w wyszukiwarce Google).

Zgodnie z nazwą urządzenia te oczyszczają, a niektóre także nawilżają powietrze we pomieszczeniach (te ostatnie modele mają dodatkowo wbudowany zbiornik na wodę). Wyposażone są one zwykle w trzystopniową filtrację składającą się z warstwy wstępnej, filtru HEPA, a także filtru z aktywnym węglem. W efekcie najbardziej zaawansowane oczyszczacze powietrza usuwają nawet do 99,9 proc. zanieczyszczeń. Jak deklarują ich producenci, wyłapują one kurz, alergeny, roztocza, wirusy, bakterie, pyły PM 2,5 i PM10, nieprzyjemne zapachy, dym papierosowy oraz lotne związki organiczne, w tym wszechobecny w domach formaldehyd.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wybrać oczyszczacz?

REKLAMA

- Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwracać uwagę, wybierając oczyszczacz powietrza do swojego mieszkania, to wielkość powierzchni, do której został przeznaczony. Te oznaczenia z łatwością sprawdzimy na etykiecie, a często zawarte są już w samej nazwie produktu – podpowiada Dominik Kempka z firmy Samsung Electronics Polska.

Równie ważnym parametrem jest wydajność oczyszczacza, określana wielkością przepływu powietrza w metrach sześciennych na godzinę za pomocą wskaźnika CADR. To międzynarodowe, standardowe narzędzie używane do mierzenia skuteczności oczyszczacza powietrza. Definiuje ono, ile czystego powietrza trafia w ciągu jednej godziny do pomieszczenia. Zdaniem eksperta z firmy Samsung Electronics Polska dobrej jakości oczyszczacze powinny przefiltrować powietrze w pomieszczeniu minimum 3 razy w ciągu godziny. Nie zaleca przy tym kupowania zbyt dużego urządzenia z założeniem, że wystarczy nam ono na całe mieszkanie. Ma to związek, z tym że oczyszczacz filtruje powietrze w jednej otwartej przestrzeni. Ponadto za duży model w stosunku do powierzchni będzie powodował nadmierny ruch powietrza. Dlatego lepiej zamontować kilka urządzeń o mniejszej wydajności w poszczególnych pomieszczeniach.

Jak sterować pracą oczyszczaczy powietrza?

Urządzenia te mogą działać z różną intensywnością. Tryb maksymalnej wydajności (określany często jako turbo) wykorzystuje się zwykle, gdy potrzebujemy oczyścić powietrze w krótkim czasie. Najczęściej jednak stosowanym trybem pracy oczyszczacza jest tryb automatyczny (inaczej auto).

Dariusz Ożóg z LoveAir.pl wyjaśnia, że najlepsze modele mają precyzyjne czujniki jakości powietrza, które regulują ich pracę pod kątem realnych potrzeb. Użytkownik uruchamia tryb automatyczny i może w zasadzie zapomnieć o urządzeniu (aż do momentu konieczności czyszczenia filtrów). Niektóre oczyszczacze powietrza mogą uruchamiać się lub wyłączać o określonej godzinie. Ekspert rekomenduje jednak używanie oczyszczaczy przez całą dobę, najlepiej w trybie auto lub sleep – ta ostatnia opcja jest zalecana, jeśli w nocy zależy nam na bardzo cichej pracy urządzenia. Większością nowoczesnych produktów można sterować zdalnie za pomocą smartfona.

Ceny oczyszczaczy i koszty wymiany filtrów

Cena oczyszczaczy domowych, w zależności m.in. od tego, na jak dużej powierzchni będą działać, jakie rozwiązania technologiczne w nich zastosowano, wahają się w bardzo szerokim zakresie tj. od 350 do nawet 5000 zł.

Komplet wymiany filtrów w oczyszczaczach powietrza to zazwyczaj wydatek od 100 do 400 zł. Producenci określają ich żywotność od 6 do 36 miesięcy, ale są i takie filtry, które wymienia się raz 10 lat. Niestety użytkownicy otrzymują często błędne informacje zwrotne o potrzebie wymiany filtrów, bo większość urządzeń po prostu odlicza określoną liczbę godzin, w których pracuje, nie uwzględniając realnej liczby zanieczyszczeń zaabsorbowanych przez filtry – zauważa Łukasz Rajzer z portalu ranking-oczyszczaczy.pl.

Rzeczywiste zużycie wynika zarówno z kubatury, jaką musi chronić urządzenie, jak i z jakości samego powietrza we wnętrzu. Będzie ono zatem różne przy tej samej chronionej kubaturze w Pszczynie lub Rybniku w porównaniu do Gdyni bądź Sopotu nawet trzykrotnie. Co więcej, w obrębie jednego miasta także mogą wystąpić duże różnice w tempie zużycia filtra. Właściciel mieszkania na osiedlu z wielkiej płyty będzie musiał wymienić filtr rzadziej niż właściciel domu znajdującego się na terenie, gdzie głównym źródłem ciepła w budynkach są przestarzałe piece węglowe – dodaje ekspert.

Opracowała: Beata Zielińska

Źródło: Domiporta.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA