| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wtórny > Wynajmuj mieszkanie z głową

Wynajmuj mieszkanie z głową

Sierpień i wrzesień to gorący okres transakcji najmu lokali. Pracę podejmują absolwenci szkół średnich, policealnych i wyższych. Wielu z nich szuka mieszkania. Do ośrodków akademickich zjeżdżają też studenci. Ci również szukają mieszkań, bo koszty najmu w wielopokojowym lokalu w kilka osób są porównywalne z opłatami za miejsce w akademiku.

Do transakcji wynajmu mieszkania potrzeba dwóch kontrahentów: lokatora i właściciela lokalu. Żeby transakcja była udana, obie strony muszą być zadowolone. Aby zaś były zadowolone, muszą mieć jasno określone prawa i obowiązki – łącznie z finansowymi i jasność reguł, jakie dotyczą podejmowania decyzji w sprawie lokalu. Poszukujący lokalu i ich właściciele drogę do umowy zaczynają od wizyty w Internecie na portalach gromadzących oferty najmu. Jedni i drudzy szukają informacji przede wszystkim o cenach. Posiadacz lokalu do wynajęcia chce się zorientować, w jakiej cenie oferowane są lokale podobne do jego mieszkania. Przyszły lokator dysponujący określonymi środkami chce zorientować się, co mógłby za nie wynająć i gdzie.

Co powinien wiedzieć właściciel mieszkania?

Zanim dysponent lokalu do wynajęcia wystawi ofertę bezpośrednio czy zgłosi ją pośrednikowi w obrocie nieruchomościami, powinien najpierw dokładnie lokal wysprzątać i naprawić uszkodzone rzeczy.  Wszystkie sprzęty AGD i RTV, meble powinny być sprawdzone pod względem technicznym, mieszkanie zaś czyste, wysprzątane, bez zbędnych rzeczy. Nie zostawiamy pamiątek, ozdób, portretów przodków czy kryształowych wazonów. Rzeczy pozostawione do dyspozycji lokatora powinny być spisane, bo przyszły lokator też je sprawdzi i pokwituje sprawność wszystkich sprzętów. Dobrze sporządzić mapkę z lokalizacją domu, nanieść informację, gdzie znajduje się najbliższy sklep, szkoła, przedszkole, przychodnia, parki i przystanki komunikacji miejskiej. 

Zobacz także: Wynajem mieszkania - poradnik dla właściciela i dla wynajmującego

Warto też przygotować swoje preferencje co do warunków umowy:

Kto zajmie się ewentualnymi naprawami i pokryje ich koszty, co może wnieść najemca do lokalu. Należy mu też przekazać regulamin osiedla, żeby nie odbierać potem alarmujących telefonów od sąsiadów o nieustających imprezach. Przestrzeganie regulaminu obowiązującego w spółdzielni czy we wspólnocie trzeba ująć jako jeden z istotnych punktów umowy. Można zrobić zdjęcia i opis oferty, a można udać się z wszelkimi informacjami do biura nieruchomości, oczywiście do osoby z licencją pośrednika w obrocie nieruchomościami i ubezpieczeniem OC. Lepiej zgłosić pośrednikowi ofertę na wyłączność. Wtedy mamy pewność, że nie ukaże się ona w kilku wersjach na portalach internetowych, co może mieć miejsce, jeśli zgłosimy ją do kilku biur nieruchomości. Nie należy zgłaszać mieszkania do biura, którego przedstawiciel nie zamierza nawet obejrzeć lokalu ani zrobić mu zdjęcia.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK