| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wtórny > Moda na lofty w Polsce

Moda na lofty w Polsce


Moda na lofty przyszła do nas z zagranicy. Na zachodzie lofty cieszą się popularnością od wielu lat. W Polsce zaś zwiększone zainteresowanie loftami pojawiło się kilka lat temu. Wpłynęło to na wzrost ich cen, przekroczyły one średnią rynkową, jednak w dalszym ciągu można znaleźć atrakcyjną ofertę dla przeciętnego nabywcy.

Pierwotnie lofty były popularne wśród artystów, którzy za relatywnie niewielkie pieniądze nabywali całe budynki fabryczne. Plusem takiego rozwiązania była ogromna i niecodzienna powierzchnia, którą można było dowolnie zaaranżować i wykorzystywać nie przeszkadzając sąsiadom. Wraz z pojawieniem się mody na lofty realia te musiały się zmienić. Ceny wzrosły, powierzchnie zmalały, a warunki mieszkaniowe były coraz mniej siermiężne. Stąd już tylko pozostał krok do stworzenia nowej kategorii - tzw. soft loftów. Od tradycyjnych loftów różnią się one tym, że nie mieszczą się w wiekowych murach fabryk, tkalni czy magazynów, ale są budowane przez deweloperów od podstaw. Jednym z głównych zalet takiego rozwiązania jest lokalizacja obiektu poza starymi przemysłowymi dzielnicami. W Polsce lofty pojawiły się relatywnie niedawno, podczas gdy na zachodzie ich historia sięga kilkudziesięciu lat wstecz.

Pierwszy zakrojony na szeroką skalę projekt deweloperski, który na stałe wpisał się w historię rynku loftów w Polsce znajduje się w Łodzi. Chodzi oczywiście o „Lofty u Scheiblera” zaadaptowane na cele mieszkaniowe przez Opal Property Developments. Firma ta jako prekursor podjęła duże ryzyko decydując się na renowację XIX-wiecznej fabryki.

Zobacz także: Czy mieszkanie może mieć wielkość pokoju a dom mieszkania?

– Inwestor pierwotnie nie był pewien czy osiągnie cenę za metr na poziomie 1600 zł. W 2008 roku, gdy budynek już stał i zainteresowanie było spore ceny dochodziły nawet do 8000 zł za m2 – wspomina Marzena Zawada, doradca Home Broker z Łodzi.

Pierwsze lokale, jeszcze w przedsprzedaży były oferowane za blisko 4 tys. zł za m2. Nabywcami były osoby związane z kulturą i sztuką, a potencjalne zyski kusiły wielu inwestorów. W efekcie dziś na nabywcę czeka niewiele ponad 30 lokali z 420. Co ciekawe większość mieszkań w tym projekcie stoi jednak pusta.

– Wiele lokali było kupowanych w celach inwestycyjnych i przeznaczona jest obecnie na wynajem - dodaje Marzena Zawada.

Teraz osoba zainteresowana mieszkaniem u Scheiblera musi się liczyć z kosztem na poziomie 5000 – 5500 zł za metr lokalu. Niewielki dwupokojowy lokal to wydatek, który może się zamknąć w 250 tys. zł. Wybierać można zarówno w biurze sprzedaży dewelopera, jak i na rynku wtórnym. Cena jest relatywnie przystępna – zaledwie o około 10% wyższa niż przeciętna w Łodzi. Wbrew pozorom nie zawsze trzeba, więc dysponować bardzo grubym portfelem, aby stać się posiadaczem mieszkania w postindustrialnych murach.

Czytaj także

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Moda na lofty przyszła do nas z zagranicy. Na zachodzie lofty cieszą się popularnością od wielu lat. W Polsce zaś zwiększone zainteresowanie loftami pojawiło się kilka lat temu. Fot. materiały prasowe fot. Excellent
Moda na lofty przyszła do nas z zagranicy. Na zachodzie lofty cieszą się popularnością od wielu lat. W Polsce zaś zwiększone zainteresowanie loftami pojawiło się kilka lat temu. Fot. materiały prasowe fot. Excellent

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK