| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek wtórny > Czy można szybko i dobrze sprzedać mieszkanie?

Czy można szybko i dobrze sprzedać mieszkanie?

Na rynku panuje stabilizacja, mimo tego, to kupujący stawiają warunki. Sprzedający narażeni są na straty zwłaszcza, gdy liczy się dla nich czas, by szybko sprzedać mieszkanie. Ważne, by wiedzieli o kilku rzeczach, które mogą zaważyć o sukcesie w sprzedaży, czy okresie w jakim uda im szybko dokonać transakcji.

Na rynku panuje stabilizacja, mimo tego, to kupujący stawiają warunki. Sprzedający narażeni są na straty zwłaszcza, gdy liczy się dla nich czas, by szybko sprzedać mieszkanie. Ważne, by wiedzieli o kilku rzeczach, które mogą zaważyć o sukcesie w sprzedaży, czy okresie w jakim uda im szybko dokonać transakcji.

W procesie sprzedaży mieszkania podstawową kwestią, z którą sprzedający mają często problem, jest ustalenie ceny posiadanej nieruchomości. Większość osób kieruje się tutaj metodą porównawczą, formułując cenę na podstawie obserwacji stawek, najczęściej ofertowych, za podobne lokale mieszkalne w okolicy. W tym miejscu trzeba jednak podkreślić, ze każda nieruchomość jest trochę inna i uzyskana w ten sposób cena może nie do końca oddawać jej faktyczną wartość. Poza tym należy wspomnieć o zazwyczaj popełnianych tutaj błędach. Po pierwsze właściciele mieszkań, zwłaszcza ci którzy spędzili w nim sporą część swojego życia, mają tendencję do przeceniania jego wartości. Wynika to z łączenia okresu, który się w nim spędziło - przykładowo wielu pozytywnych wspomnień, z wartością samego lokalu. miejsce możliwa jest również sytuacja odwrotna, kiedy to właściciele oceniając lokal, nie doceniają choćby jego lokalizacji. Zdarza się tak nierzadko w wypadku lokali z wielkiej płyty, które choć mniej komfortowe od nowo wznoszonych mieszkań, są często umiejscowione w najatrakcyjniejszych lokalizacjach w mieście.

Trzeba pamiętać, że obecnie to cena ma największy wpływ na czas, jaki jest potrzebny do znalezienia kupca na mieszkanie. Dlatego też w takiej sytuacji najlepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalnego pośrednika. Doradca pomoże ustalić cenę w taki sposób, aby z jednej strony satysfakcjonowała ona sprzedającego, ale równocześnie nie odstraszała potencjalnych kupców. Równie ważne jest wsparcie ze strony doradcy, na jakie można liczyć w trakcie negocjacji cenowych. Taka osoba zazwyczaj prowadzi podobne rozmowy na co dzień, więc niewątpliwie jej doświadczenie może być bardzo pomocne. Ponadto należy pamiętać, że pośrednicy dysponują szerszymi możliwościami rozpropagowania oferty czy to w Internecie, czy w prasie.

Po ustaleniu ceny mieszkania powinniśmy zadać sobie pytanie, kto może być zainteresowany jego kupnem? Na odpowiedź na tak postawione pytanie wpływ ma wiele czynników. Oprócz samej ceny, należy zwrócić uwagę na cechy lokalu, a więc powierzchnię, liczbę pomieszczeń, rozkład oraz stan techniczny. Niemniej ważna jest lokalizacja i otoczenie danej nieruchomości mieszkaniowej. Przykładowo mieszkanie 2-pokojowe, o powierzchni 50 mkw. i cenie zbliżonej do średniej dla danego miasta, położone na nowym osiedlu mieszkaniowym, znajdujące się w okolicy z dużą liczbą placów zabaw i terenów zielonych, będzie wymarzonym lokalem dla młodej rodziny z małymi dziećmi. Z drugiej strony kawalerką o powierzchni około 30 m2, zlokalizowaną niedaleko od centrum, będą zainteresowane głównie młode osoby samotne, tzw. single. To jaką grupę uznamy za potencjalnie zainteresowaną naszym mieszkaniem będzie miało wpływ na decyzję, jakich środków użyć do jego promocji. Jeśli będą to osoby młode, to najlepszą drogą komunikacji wydają się ogłoszeniowe portale internetowe. Gdy natomiast uważamy, że nasz lokal przypadłby do gustu osobom w średnim wieku, to wówczas warto zamieścić ogłoszenie w lokalnej gazecie skierowanej do takich właśnie odbiorców.

Zobacz także:  Prognozy na rynku nieruchomości: mniejsze mieszkania, więcej domów

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK