| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Lublin - co znajdziemy na rynku nieruchomości?

Lublin - co znajdziemy na rynku nieruchomości?

Lublin jest największym miastem po prawej stronie Wisły, nazywany jest stolicą wschodniej Polski. Miasto stanowi centrum województwa lubelskiego i pełni rolę administracyjnego, gospodarczego i kulturalnego centrum regionu. Wielowiekowa historia miasta, jego położenie geograficzne sprawiają, że jest to jedno z ładniejszych polskich miast.

W Lublinie mieszka około 350 tys. osób. W rankingu największych polskich miast zajmuje dziewiątą pozycję. Warto jednak wspomnieć o niezameldowanych studentach, którzy znacznie podwyższają realną liczbę mieszkańców tego miasta. Według szacunków w Lublinie kształci się około 80  tys. młodych ludzi. Największą uczelnią jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.

Dużym problemem Lublina jest bezrobocie, chociaż w ostatnich latach sytuacja uległa znacznej  poprawie.  W związku z przemianami gospodarczymi w latach 90. XX w., wiele lubelskich firm upadło. Obecnie w Lublinie dynamicznie rozwija sie wiele gałęzi przemysłu, w tym przemysł samochodowy, który słynie głównie z produkcji samochodów ciężarowych. Działa tu wiele firm z branży farmaceutycznej oraz chemicznej, zajmujących się produkcją nie tylko leków, ale również chemii klinicznej oraz nowoczesnych odczynników medycznych. Lublin słynie również z produkcji makaronów, płatków śniadaniowych, produktów ziołowych oraz piwa.

Miasto staje się coraz istotniejszym ośrodkiem biznesowym z prężnie rozwijającym się innowacyjnym środowiskiem start-upów. Dla przedsiębiorców stworzono bezpłatną miejską przestrzeń coworkingową, która jest jednym z wielu elementów mających tworzyć atrakcyjny klimat biznesowy.

Zobacz serwis: Dom i prawo

Ze względu na swoje położenie niedaleko wschodniej granicy, Lublin znany jest jako miasto wystawiennicze. Co roku w nowoczesnym centrum Targi Lublin S.A. odbywają się liczne imprezy targowe o różnej tematyce: samochodowej, ślubnej, turystycznej, czy budowlanej.

Oferta rynku nieruchomości mieszkaniowego w Lublinie jest szeroka. W serwisie Otodom.pl znajduje się ponad 6 tys. ofert mieszkań na sprzedaż. Wśród nich dominującą grupę stanowią mieszkania
3-pokojowe i 2-pokojowe. Pozostałe mieszkania mają duże niższe udziały wśród wszystkich ofert mieszkań na sprzedaż.

Nieco inaczej wygląda oferta rynku najmu. Co drugie mieszkanie, spośród blisko 650 oferowanych do wynajęcia, jest dwupokojowe. Mieszkania trzypokojowe odpowiadają za 30% wszystkich ofert najmu. Podobne udziały mają kawalerki i mieszkania 4-pokojowe.

Średnia cena mieszkania w danej kategorii pokojowej maleje wraz z kolejnym pokojem. Za 1 mkw. kawalerki należy zapłacić średnio 5 458 zł, średnia cena jednostkowa mieszkania dwupokojowego jest o ponad 250 zł niższa. Cena za 1 mkw. mieszkań o największej powierzchni wynosi 4 542 zł, czyli
o ponad 900 zł mniej niż w przypadku lokali jednopokojowych.

Zobacz serwis: Budowa i remont

Wynajem kawalerki to koszt średnio 1 426 zł/m-c. Do tej kwoty należy jeszcze doliczyć opłaty za media. Średni czynsz mieszkań dwupokojowych to 1 780 zł/m-c. Warto zauważyć, że wraz ze wzrostem liczby pokoi różnica w czynszach pomiędzy poszczególnymi kategoriami zwiększa się.

Lublin z pewnością jest bardzo ciekawym i przyjemnym miastem do studiowania i życia. Potwierdzają to młodzi ludzie, którzy co roku rozpoczynają tu edukację i często zostają tu po skończonych studiach. Rozwój gospodarczy i powstawanie nowych miejsc miejscy będzie przyciągać nowych mieszkańców, którzy w Lublinie kupią bądź wynajmą mieszkanie. Jak podkreśla Agata Polińska z serwisu Otodom.pl Lublin, jako centralne miasto regionu, będzie przyciągać mieszkańców również z okolic.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK