| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Energa Living Lab pomaga w Gdyni obniżać rachunki za prąd

Energa Living Lab pomaga w Gdyni obniżać rachunki za prąd

Średnio 75 zł na kwartał można zaoszczędzić na opłatach za prąd – to wstępne wyniki będącego na półmetku unikatowego programu Energa Living Lab. 300 gospodarstw domowych w Gdyni od roku uczy się zarządzać energią elektryczną, bezpłatnie testując nowoczesne narzędzia i usługi. Projekt potrwa do marca 2017 roku, a jego wyniki zostaną upowszechnione w innych miastach europejskich.

Energa Living Lab to pierwsze w Polsce i jedno z niewielu w Europie innowacyjne laboratorium energetyczne tworzone przez i dla mieszkańców. W projekcie udział bierze 300 gospodarstw domowych z 7 dzielnic Gdyni (Chwarzno, Redłowo, Wielki Kack, Dąbrowa, Witomino, Śródmieście i Karwiny), które posiadają taryfę G11 i korzystają z liczników zdalnego odczytu. Mieszkańcy testują nowe technologie, dzięki którym mogą obniżać swoje rachunki za prąd i wpływać na poprawę jakości środowiska poprzez redukcję emisji CO2. Ponadto 30 gospodarstw domowych zostało wyposażonych w urządzenia umożliwiające pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł, np. paneli fotowoltaicznych.

- W ramach projektu zachęcamy uczestników do tego, aby unikali używania najbardziej energochłonnych urządzeń wtedy, gdy prąd jest najdroższy i korzystali z nich w okresach z niższymi stawkami. Dzięki efektywniejszemu wykorzystaniu domowych odbiorników, np. sprzętu RTV i AGD, oświetlenia czy ogrzewania, zyskują oni wymierne oszczędności w opłatach za energią elektryczną – mówi Katarzyna Grzejszczak  z należącej do Grupy Energa spółki Enspirion, która realizuje projekt.   

Wyniki badania monitorującego potwierdzają, że dzięki udziałowi w projekcie Energa Living Lab wzrosła wiedza uczestników na temat wykorzystania energii elektrycznej oraz ich świadomość ekologiczna. Aż 85 procent użytkowników Inteligentnej Sieci Domowej (ISD) przyznaje, że wie jak zużywać mniej prądu, a 77 procent deklaruje dalszą chęć zmiany swoich zwyczajów domowych, tak by dostosować się do testowanych taryf cenowych.

- Po uruchomieniu systemu ISD zauważyłem zmiany. Cały czas je zauważam i są one coraz większe. W miesiącu sierpniu zaoszczędziłem 23 zł, a było to osiągnięte naprawdę małym kosztem. Wystarczy świadome stosowanie taryf cenowych i są widoczne rezultaty – mówi Łukasz Korczyński, uczestnik projektu.   

Uczestnicy projektu Energa Living Lab rozliczani są za energię elektryczną na dotychczasowych warunkach, czyli w oparciu o taryfę G11. Jeśli uda im się – stosując nowy program cenowy – obniżyć koszty zużycia energii, na koniec projektu otrzymają zwrot nadpłaty w stosunku do standardowego rachunku. W przypadku, gdy wysokość opłaty według nowych cen okaże się wyższa od tradycyjnego, nie zostaną doliczone żadne dodatkowe koszty. Ponadto osoby, które osiągnęły najlepszy wynik w danym kwartale, otrzymują dodatkowe wynagrodzenie w kwocie równej osiągniętym oszczędnościom.

Czytaj także

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Energa Living Lab pomaga w Gdyni obniżać rachunki za prąd. /fot. Fotolia
Energa Living Lab pomaga w Gdyni obniżać rachunki za prąd. /fot. Fotolia

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK