| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Brytyjskie nieruchomości zdrożały o kilkanaście procent

Brytyjskie nieruchomości zdrożały o kilkanaście procent

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii w ostatnim czasie odnotował wzrosty. W 2014 roku domy na wyspach zdrożały o 7%, w Londynie ceny nieruchomości wzrosły o ponad 16%. Jak będzie wyglądała sytuacja na rynku nieruchomości w Wielkiej Brytanii w 2015 roku? Właściciele nieruchomości spodziewają się dalszych wzrostów.

Rozkwit – tak jednym słowem można podsumować napływające informacje z rynku nieruchomości w Wielkiej Brytanii. W przypadku USA tegoroczne dane są co prawda gorsze niż zeszłoroczne, ale i tak pokazują dalszy wzrost cen.
W 10 największych miastach w USA przeciętna cena nieruchomości wzrosła o 4,2% (r/r) – wynika z listopadowych danych uznanego indeksu Case&Shiller. Co prawda była to dynamika ponad trzykrotnie niższa niż w analogicznym okresie przed rokiem, ale i tak świadczy o wciąż sporej sile popytu. Warto jednak zaznaczyć, że już dziś, przed zbliżającymi się podwyżkami stóp procentowych za oceanem, spada liczba sprzedawanych nieruchomości. Amerykańskie Zrzeszenie Pośredników prezentuje nawet dane, z których wynika, że liczba transakcji na tym rynku malała w listopadzie już po raz szósty z rzędu. Powód? Wzrost cen, przez który część nabywców (w tym szczególnie inwestorzy) bardziej sceptycznie podchodzi do zakupów.

Zobacz: Polacy nadal chętnie inwestują w nieruchomości

W Wielkiej Brytanii rozwój sytuacji jest na wcześniejszym etapie – znacznie wyższych wzrostów cen. W całym 2014 r. Przeciętny dom zdrożał na Wyspach aż o 7%. W samym Londynie wzrosty cen zaskakują swą ponad 16-proc. dynamiką – wynika z danych rządowej agencji Land Registry.

Zobacz: Ceny mieszkań w Warszawie - dwa razy wyższe niż w Łodzi

Co przyniesie przyszłość? Właściciele nieruchomości w Wielkiej Brytanii spodziewają się w 2015 roku kontynuacji wzrostów. Do połowy roku oczekują oni, że nieruchomości w Londynie zdrożeją o 9%, a w całej Wielkiej Brytanii o 7%.
Do prognoz tych należy jednak podchodzić z rezerwą. Na sytuację na wspomnianych rynkach nieruchomości bez wątpienia ma wpływ utrzymywanie niskiego kosztu pieniądza poprzez zerowe lub niemal zerowe stopy procentowe. W takim otoczeniu łatwo o narastanie baniek spekulacyjnych. Skokowy wzrost popytu stymulowany tanim pieniądzem powinien więc niepokoić.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Źródło: Materiały prasowe

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »