| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Nieruchomości: Raport GUS za rok 2014 rok

Nieruchomości: Raport GUS za rok 2014 rok

W 2014 roku do użytku oddano mniej mieszkań, niż w roku 2013. W roku 2014 do użytku oddano 143 tys., rok wcześniej - 1,2% mniej niż w roku 2013, i 6% mniej niż w roku 2012.

Według danych urzędu statystycznego najwięcej mieszkań oddano w województwie mazowieckim – 30 tys. 763, tj. o 5,2 proc. więcej niż przed rokiem i małopolskim – 15 tys. 674, czyli o 1,2 proc. więcej.

Zdaniem Damiana Olko z Centrum Badań i Analiz Pracodawców RP dane GUS o liczbie wydanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji oraz liczbie mieszkań oddanych do użytku wskazują na to, że deweloperzy i prywatni inwestorzy dobrze oceniają perspektywy polskiej gospodarki w najbliższych latach.

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

"Choć ceny transakcyjne na rynku pierwotnym rosły w ostatnich kwartałach tylko nieznacznie, to czynnikiem sprzyjającym nowym inwestycjom są rekordowo niskie stopy procentowe. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosi obecnie 2 proc. i uczestnicy rynku nieruchomości mogą zakładać, że utrzyma się na tym poziomie jeszcze przez długi okres" - uważa Olko.

Ekspert zaznaczył, że zgodnie z ostatnią projekcją makroekonomiczną NBP inflacja zbliży się do poziomu 2 proc. dopiero w IV kwartale 2016 r. Mimo pogłębienia deflacji koniunktura – w tym zwłaszcza popyt wewnętrzny – pozostaje solidna.

Olko dodał, że na koniec listopada 2014 r. portfel kredytów mieszkaniowych gospodarstw domowych zwiększył się o 4,6 proc. w ujęciu rocznym – do 351,83 mld zł. Mniejsza dynamikę – 3 proc. rok do roku – odnotowano w przypadku kredytów konsumenckich.

"Powyższe czynniki wraz z kontynuacją ożywienia na rynku pracy powinny przełożyć się na stabilny popyt i dalszą pozytywną dynamikę w przypadku pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów. Wszystko wskazuje na to, że wyjątkiem pozostanie segment nieruchomości komercyjnych (w tym zwłaszcza biurowych), w przypadku którego wciąż powiększa się liczba niewynajętych powierzchni – co znajduje odzwierciedlenie w raportach analitycznych NBP i wycenie giełdowej niektórych deweloperów" - ocenił Olko.

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Źródło: PAP

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »