| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Raport: Rynek nieruchomości – październik 2014

Raport: Rynek nieruchomości – październik 2014

We wrześniu na rynku nieruchomości nie było jakiś spektakularnych rewolucji. Średnie stawki, których żądali zbywcy, uległy niewielkim zmianom. Porównując sytuację z września z sierpniem - ceny nieruchomości wzrosły m.in. w Gorzowie Wielkopolskim.

Kłopotu z wkładem własnym nie mają osoby kwalifikujące się programu „Mieszkanie dla Młodych”, ważne jednak, aby oczekiwania programu spełniało także wybrany przez nich lokal, przede wszystkim musi pochodzić z rynku pierwotnego i nie może przekraczać 75 mkw. oraz wyznaczonej ceny. Limity cenowe za mkw. od października właśnie się zmieniły. W kilku rejonach Polski zauważalnie wzrosły, zwiększając dostępność do dopłat. W Warszawie od IV kw. można kupować w ramach MdM mieszkania w cenie do 6583 zł za mkw. o 456 zł droższe niż w II i III kw. Łatwiej też jest we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, w Lublinie i całym województwie lubelskim, w Olsztynie i okolicach, a także na Podlasiu i w jego stolicy. Od przyszłego roku program czeka kolejna zmiana. Rząd planuje zwiększyć dopłaty dla rodzin z co najmniej dwójką dzieci z obecnych 15 proc. do 20 proc. Rodziny z trojgiem lub większą liczbą dzieci otrzymywałyby nawet do 25 proc. wartości mieszkania zamiast obecnych 20 proc. Proponowane zmiany są obecnie w trakcie konsultacji publicznych.

Kredytów z państwową pomocą udziela 12 banków: PKO BP, Pekao, Getin Noble Bank, Alior, SGB, BGŻ, BPS, Millennium, EuroBank, Deutsche Bank, BOŚ oraz BZ WBK.

Kredyty w złotówkach - staniały. Poprawia się sytuacja zadłużonych w walutach

Z rekordowo niskich stóp procentowych i 2-proc. WIBOR-u 3M w pełni mogą się cieszyć klienci którzy już spłacają kredyty. Z wyjątkiem zadłużających się w 2010 r. zazwyczaj mają niższe marże niż obecnie oferowane i ich raty są dziś niższe niż dla kredytów we franku szwajcarskim w okresie boomu w 2008 r. Z obecnym WIBOR-em 3M (2,04 proc.) i marżą 1,7 proc. rata 30 letniego kredytu na 100 tys. zł wynosi 463 zł, z marżą 1,5 proc. - 451 zł. To po blisko 40 zł mniej niż przez ostatnich kilkanaście miesięcy, gdy WIBOR utrzymywał się w granicach 2,7 proc. A od rat sprzed dwóch lat obecne dzieli prawdziwa przepaść ponad 30 proc. różnicy. 4,9 proc. WIBOR 3 M z początku października 2012 r. sprawiał, że przy marży 1,7 proc. klient płacił 639 zł miesięcznie od każdych 100 tys. zł pożyczonych na 30 lat, a przy marży 1,5 proc. - 626 zł.

Czy to już koniec? Jeśli RPP obniży podstawową stopę procentową do 1,75 proc., WIBOR jeszcze nieznacznie spadnie. Oszczędności z tego tytułu będzie można liczyć w kilku złotych na każde 100 tys. zł kredytu. Ale nękająca Polskę deflacja, a także wolniejszy od zakładanego rozwój gospodarki Niemiec, naszego największego partnera handlowego, sprawiają, że część ekspertów ma bardziej śmiałe oczekiwania co do spadku stóp procentowych. Spodziewają się, że zobaczymy podstawową stopę na poziomie 1,5 proc. Wówczas najczęściej doliczany do marży WIBOR obniżyłby się do ok. 1,7 proc., a to dałoby oszczędności o blisko 20 zł na każdej racie od 100 tys. zł w porównaniu z aktualnymi płatnościami.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK