| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Raport: Rynek nieruchomości – październik 2014

Raport: Rynek nieruchomości – październik 2014

We wrześniu na rynku nieruchomości nie było jakiś spektakularnych rewolucji. Średnie stawki, których żądali zbywcy, uległy niewielkim zmianom. Porównując sytuację z września z sierpniem - ceny nieruchomości wzrosły m.in. w Gorzowie Wielkopolskim.

*mediana – środkowa cena, która dzieli oferty uporządkowane od najtańszych do najdroższych na dwie równe części
*najtańsze – średnia arytmetyczna cen ofertowych obliczona z pierwszych 10% ofert uporządkowanych rosnąco wg ceny za m2
*najdroższe – średnia arytmetyczna cen ofertowych obliczona z ostatnich 10% ofert uporządkowanych rosnąco wg ceny za m2

Znacznie większe zmiany cen zaszły na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Obecnie tylko w 5 miastach stawki są niższe niż przed rokiem - w Kielcach, Łodzi, Rzeszowie, Olsztynie i Poznaniu. Jednak w  dwóch ostatnich miastach wartość spadków jest śladowa - o 0,2 i 0,1%.

Przez ten czas w pozostałych 13 miastach ceny ofertowe wzrosły - średnio o 2,7%. Najwięcej - o ponad 5% - wzrosły stawki w Katowicach i Gdańsku. W Opolu za m2 mieszkania właściciele żądają dziś o 4,4% więcej niż przed rokiem, a w stolicy o 2,2% - wynika z analizy portalu Domy.pl.

Nowe promocje dla kredytów z większym wkładem własnym

Średnia rata od 100 tys. zł pożyczonych na 30 lat wynosi aktualnie 477 zł, to o 28 zł mniej niż we wrześniu i 37 zł mniej niż w sierpniu. Rata przeciętnego kredytu w wysokości 206 tys. zł na 90 proc. wartości nieruchomości nie przekracza już psychologicznej granicy 1000 zł. Nie oznacza to jednak, że banki spektakularnie zwiększyły zdolność kredytową klientów, czy też obniżyły minimalne wymagania dochodowe. Banki wiedzą, a zaciągający właśnie kredyty klienci też powinni pamiętać, że oprocentowanie kredytów mieszkaniowych jest zmienne i tak jak dziś spada, za jakiś czas może rosnąć.

W kredytowej „promocji” ma swój udział Rada Polityki Pieniężnej. RPP w październiku obniżyła podstawową stopę procentową z 2,5 do 2 proc. Rynek, spodziewając się takiego ruchu już wcześniej zareagował spadkiem WIBOR-u i w ten sposób działa dalej. Obecny poziom WIBOR-u 3M (2,04 proc.) powoli zaczyna odzwierciedlać podstawową stopę na poziomie 1,75 proc. Analitycy rynku przewidują, że RPP obniży stopę redyskontową co najmniej do takiego poziomu. A marże? Zależy które. Dla kredytów z większym udziałem wkładu własnego, co najmniej 20-25 proc. wartości nieruchomości, w jesiennych promocjach spadły z 1,82 proc. do 1,95 proc., gdy kredyt brany jest na 90 proc. wartości mieszkania lub więcej widać symboliczny wzrost z 1,95 do 1,96 proc. Nie bez powodu. Do wycofania z oferty kredytów na 95 proc. wartości nieruchomości zostały niecałe trzy miesiące. Od stycznia dostępne będą już wyłącznie kredyty na maksymalnie 90 proc. LtV (relacja kwoty kredytu do wartości nieruchomości). Klienci bez sporych oszczędności, bo oprócz wkładu własnego trzeba też mieć od 6 do 9 proc. ceny mieszkania na opłaty transakcyjne i około kredytowe, z pewnością będą się spieszyć z zaciągnięciem kredytu przed zmianami, godząc się na oferowane warunki. Obaw, że z każdym upływającym tygodniem, kredyty na maksymalne LtV będą coraz droższe raczej nie ma. W zeszłym roku gdy z oferty wycofywane były kredyty na 100 proc. wartości nieruchomości, banki proponowały je niemal do ostatniego dnia grudnia i nie decydowały się na znaczące podwyżki. Kredyty na 95 proc. LtV proponuje aktualnie 11 banków.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK