| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Budownictwo mieszkaniowe – ożywienie koniunktury na pierwotnym rynku mieszkaniowym

Budownictwo mieszkaniowe – ożywienie koniunktury na pierwotnym rynku mieszkaniowym

Według danych GUS, wyniki badań budownictwa mieszkaniowego w pierwszych pięciu miesiącach 2014 roku, pokazują, że inwestorzy na rynku mieszkaniowym „idą za ciosem”, można też stwierdzić poprawę wyników z poprzednich miesięcy.

Prezentowane od początku br. informacje Głównego Urzędu Statystycznego, podsumowujące osiągnięcia krajowego budownictwa mieszkaniowego, z miesiąca na miesiąc prezentują się coraz lepiej, potwierdzając po raz kolejny realne szanse na utrwalenie zapoczątkowanego w drugiej połowie ubiegłego roku ożywienia koniunktury na rodzimym pierwotnym rynku mieszkaniowym. Ogółem w omawianym okresie tylko w kwestii mieszkań oddanych do użytku zanotowano niewielki 3-procentowy regres licząc rok do roku, natomiast mieszkań rozpoczętych było prawie o jedną czwartą więcej, a liczba nowych pozwoleń na budowę wzrosła o blisko 15 procent.

Po raz kolejny z czterech prezentowanych przez GUS form budownictwa mieszkaniowego, pod względem progresu statystyk wyróżniają się deweloperzy. W kwestii mieszkań rozpoczętych zaprezentowali w maju wzrost o blisko 80 procent w stosunku do maja poprzedniego roku - komentuje Jarosław Jędrzyński, analityk portalu RynekPierwotny.com. Z kolei pierwsze 5 miesięcy tego roku okazało się lepsze niż analogiczny okres 2013 roku o ponad połowę. Oczywiście w pewnym stopniu o takim wyniku zadecydowała niska baza z roku poprzedniego, jednak tak istotny wzrost nawet w stosunku do dość przeciętnych ubiegłorocznych statystyk jest godny uznania, a jednocześnie wiarygodny pod względem  kwalifikacji obecnego stanu koniunktury jako faktycznego ożywienia.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” – banki, które uczestniczą w programie

W pozwoleniach na budowę mamy z kolei u deweloperów majowy wzrost r/r o 16,6 proc, a także zwyżkę o prawie 45 proc. licząc r/r w skali 5-ciomiesięcznej. To bardzo dobry wynik, zwłaszcza na tle porównania do rezultatów dominującego wciąż nominalnie budownictwa indywidualnego. Jednak licząc miesiąc do miesiąca liczba uzyskanych przez deweloperów pozwoleń spadła o ponad 30 proc. Tego typu korekta świadczy wyłącznie o okresowym zaspokojeniu potrzeb inwestorów budujących na sprzedaż w kwestii nowych pozwoleń na budowę.   

Majowe statystyki GUS dotyczące budownictwa mieszkaniowego jednoznacznie wskazują na postępujący proces dążenia branży deweloperskiej do uzyskania faktycznej dominacji rynkowej, a zatem wyprzedzenia sektora budownictwa indywidualnego pod względem wolumenu budowanych lokali mieszkalnych. Wygląda na to, że tego typu zmiana rynkowego lidera prędzej czy później nastąpi, co będzie stanowiło potwierdzenie ambicji rozwojowych krajowego rynku nieruchomości mieszkaniowych.

Zobacz także: Złota 44 – największa wpadka na rynku nieruchomości

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK