| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Budownictwo mieszkaniowe – ożywienie koniunktury na pierwotnym rynku mieszkaniowym

Budownictwo mieszkaniowe – ożywienie koniunktury na pierwotnym rynku mieszkaniowym

Według danych GUS, wyniki badań budownictwa mieszkaniowego w pierwszych pięciu miesiącach 2014 roku, pokazują, że inwestorzy na rynku mieszkaniowym „idą za ciosem”, można też stwierdzić poprawę wyników z poprzednich miesięcy.

Z kolei nieco inna refleksja nasuwa się w związku z obchodzonym obecnie 25-leciem polskiej transformacji ustrojowej, która ma ścisły związek z systemowym przeobrażeniem rodzimego rynku pierwotnego nieruchomości mieszkaniowych - dodaje analityk portalu RynekPierwotny.com. Jak wynika z gusowskich statystyk, dokładnie dwie dekady temu, a więc w okresie styczeń-maj 1994 roku, spółdzielnie mieszkaniowe rozpoczęły budowę ponad 13,5 tys. lokali mieszkalnych, podczas gdy raczkująca wówczas branża deweloperska zaledwie 212 jednostek, co na dziś dzień odpowiada jednej przeciętnej inwestycji. Z kolei w pięciu pierwszych miesiącach br. deweloperzy ruszyli z budową ponad 26 tys. mieszkań, podczas gdy spółdzielcy z zaledwie 448 lokalami. W samym maju różnica jest jeszcze bardziej spektakularna: deweloperzy blisko 6 tys. rozpoczętych mieszkań wobec zaledwie 24 (słownie: dwadzieścia cztery) spółdzielczych.

Wygląda więc na to, że sektor spółdzielczy krajowego budownictwa mieszkaniowego zmierza pod względem inwestycyjnym sporymi krokami do całkowitej eliminacji. Praktycznie od początku funkcjonowania w Polsce gospodarki wolnorynkowej spółdzielnie mieszkaniowe budują z roku na rok coraz mniej mieszkań. Może to oznaczać, że w ciągu kilku najbliższych lat z konkurencji na mieszkaniowym rynku pierwotnym ubędzie jeden gracz. Zazwyczaj taka sytuacja nie jest korzystna dla uczestników rynku stojących po stronie popytowej. W tym przypadku jednak głównym czynnikiem destrukcyjnym dla funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych jest rosnąca z roku na rok presja konkurencji cenowej deweloperów. W tej sytuacji możliwy w kilkuletniej perspektywie całkowity zanik aktywności inwestycyjnej spółdzielni mieszkaniowych raczej nie spowoduje jakiegokolwiek pogorszenia warunków transakcyjnych mieszkań z pierwszej ręki .

Jarosław Jędrzyński – analityk portalu RynekPierwotny.com

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK