REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Styczeń 2023 na rynku nieruchomości

Oprac. Paulina Karpińska
Styczeń 2023 na rynku nieruchomości
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rynek nieruchomości ulega ciągłym zmianom, a jego sytuacja jest ściśle związana z kondycją gospodarki. Miniony rok nie był łatwym czasem dla branży nieruchomości. Jak wygląda początek 2023 roku?

Styczeń 2023 na rynku nieruchomości - wzrost chcących kupić mieszkanie

Pierwszy miesiąc nowego roku dobiegł końca, niosąc ciekawe informacje na temat rynku nieruchomości. Jak wskazują dane agencji nieruchomości homfi, styczeń przyniósł wzrost osób zainteresowanych kupnem, z 551 osób w grudniu do 1011 na koniec tego miesiąca. To najwyższy wynik od dwunastu miesięcy. Kupujący stanowili w styczniu 37% klientów w bazie CRM agencji, co również przewyższa wartości notowane w całym zeszłym roku. Zdaniem Macieja Zięby, Dyrektora Operacyjnego homfi, mimo wysokich cen nieruchomości oraz niekorzystnej sytuacji kredytowej większość Polaków nadal dąży do posiadania własnego mieszkania, nawet kosztem mniejszego metrażu lub mniej dogodnej lokalizacji. Swoją szansę na zakup upatrują również klienci gotówkowi oraz inwestorzy. Liczba ofert sprzedaży nieznacznie spadła, z 881 do 864, co w połączeniu ze wzrostem zainteresowanych zakupem może świadczyć o nieśmiało powracającym popycie na zakup nieruchomości. Planowane na ten rok programy rządowe, między innymi Pierwsze Mieszkanie, a także akcje zapowiadane przez banki - obniżanie marży i zmiana ofert na korzystniejsze dla klientów - to działania, które mają zachęcić do nabywania nieruchomości.

REKLAMA

 

REKLAMA

Według Macieja Zięby w najbliższej perspektywie możemy spodziewać się korekty cen na rynku wtórnym ze względu na większą podaż ofert - niektórzy kredytobiorcy zdecydowali się na sprzedaż swoich nieruchomości, z powodu znacznych wzrostów rat kredytów oraz większych kosztów życia. Gorąca sytuacja na rynku wtórnym prowadzi do negocjacji cen, a dla osób posiadających gotówkę - upustów. Według danych NBP, spadki na rynku wtórnym już są widoczne, na przykład w II kwartale 2022 cena ofertowa mieszkania o metrażu od 60 do 80 mkw. w Warszawie wynosiła 13 360 zł/mkw., natomiast w III - 13 076 zł/mkw., w Gdańsku - początkowo 11 371 zł/mkw., 
a pod koniec roku - 11 368 zł/mkw., w Poznaniu 9158 zł/mkw. ze spadkiem o 563 zł w III kwartale w kategorii mieszkań powyżej 80 mkw.

Odwrotna sytuacja występuje na rynku pierwotnym, na którym obniżki cen nie są przewidziane. Branża deweloperska obciążona jest wysokimi kosztami materiałów budowlanych i robocizny, a liczba nowych inwestycji drastycznie wyhamowała. Działaniami wspierającymi sprzedaż w obrębie tej branży są promocje, np. miejsce postojowe gratis.

Co istotne, patrząc na rynek w ujęciu realnym, tj. po uwzględnieniu czynników ekonomicznych, szczególnie inflacji, nieruchomości są już dziś tańsze niż przed rokiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Styczeń 2023 na rynku nieruchomości  - najem

Po grudniowym ochłodzeniu, nowy rok przyniósł wzrost liczby najemców o około 2% (do 1729 osób). Od wybuchu wojny w Ukrainie, czyli od końca lutego zeszłego roku, to jeden z niższych wyników, mimo to nadal wskazujący na duże zainteresowanie najmem.

Według eksperta homfi, Macieja Zięby, najem nadal będzie cieszył się popularnością, gdyż nawet jeśli zakładane akcje wspierające popyt wejdą w życie, nadal część Polaków nie będzie mogła pozwolić sobie na nowe mieszkanie, a klienci, którzy nie mogą kupić nieruchomości - będą musieli ją wynająć.

 

Czy wrócą najgorętsze miesiące z połowy 2022 r. kiedy na jedną ofertę przypadało ponad dziesięciu zainteresowanych wynajmem? Nie przewidujemy aż tak intensywnego wzrostu popytu jak 12 miesięcy temu, jednak należy być przygotowanym na ponowny napływ dużych grup uchodźców z Ukrainy w związku z nową rosyjską ofensywą, o której coraz więcej się mówi. Spodziewamy się też zwiększonej aktywności dużych inwestorów, szczególnie w sektorze najmu instytucjonalnego, co powinno zwiększyć dostępność gotowych mieszkań na wynajem oferowanych na rynkowych zasadach.

 

styczeń 2023 na rynku <a class=nieruchomości - kupujący ">

styczeń 2023 na rynku nieruchomości - kupujący

 

Materiały prasowe

styczeń 2023 na rynku nieruchomości - liczba najemóców mieszkań

styczeń 2023 na rynku nieruchomości - liczba najemóców mieszkań

 

Materiały prasowe

styczeń 2023 na rynku nieruchomości - liczba kupujących ogółem

styczeń 2023 na rynku nieruchomości - liczba kupujących ogółem

 

Materiały prasowe

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA