| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Czy opłaca się inwestować w nieruchomości?

Czy opłaca się inwestować w nieruchomości?

Sytuacja na rynku nieruchomości w ostatnich czasach uległa pogorszeniu. Inwestowanie w nieruchomości przynosi mniejszy zysk, ale nadal się opłaca, jednak trzeba mieć duży kapitał, dużą wiedzę i najlepiej fachową pomoc. Jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Osiągniecie stóp zwrotu rzędu 20 proc. w skali roku na rynku nieruchomości jest oczywiście bardzo trudne, jednak wciąż jest możliwe. Przeważnie wymagać to jednak będzie od nas zaangażowania sporego kapitału oraz posiadania fachowej wiedzy i doświadczenia. Co jeśli ich nie mamy?

Inwestycja w grunt

Na rynku ziemi dobrym pomysłem może być np. wcielenie się w rolę land dewelopera, czyli osoby która dostosowuje zakupione grunty pod potrzeby konkretnych inwestycji lub inwestorów. Może to być zakup gruntu rolnego, jego przekształcenie, podział, doprowadzenie mediów i sprzedaż w postaci małych działek budowlanych lub usługowych. W ten sposób możemy osiągnąć skokowy wzrost wartości posiadanej nieruchomości. W okolicach dużych miast dysproporcja w cenie gruntów o różnym przeznaczeniu jest znaczna i w perspektywie ok. 5 lat – ponieważ tyle będziemy potrzebowali na przeprowadzenie takiej inwestycji – można zwiększyć kilkukrotnie wartość posiadanej przez nas działki.

Zobacz także: W których dzielnicach Warszawy szukać apartamentu?

Taka inwestycja wymaga jednak zaangażowania sporego kapitału oraz specjalistycznej wiedzy. Zakup kilku takich działek wymaga posiadania kwot rzędu kilku, a nawet kilkunastu milionów złotych. Kupienie jednej działki byłoby natomiast po prostu ryzykowne, ponieważ wiązałoby nas z wynikami inwestycji tylko w jednym miejscu. Co więcej przeprowadzenie takiego procesu bez wiedzy i doświadczenia jest zwyczajnie niewykonalne. Łatwo możemy się bowiem związać z działką, która nie tylko nie spełni naszych oczekiwań inwestycyjnych, ale również ciężko będzie się z nią później rozstać.

Zobacz także: Lokata kapitału w nieruchomości – wakacje nad morzem

Inwestycja w kamienice

Spore zyski można również osiągać poprzez inwestycje w stare kamienice, które lata świetności moją już za sobą. Dzięki rewitalizacji, przebudowie i adaptacji możemy stać się właścicielem mieszkań w bardzo dobrych lokalizacjach oraz z niepowtarzalnym charakterem. Oczywiście przeprowadzenie takiej inwestycji także wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia. Trzeba wiedzieć jaki stan budynku lub jakie usterki mogą uczynić ją nieopłacalną oraz jakie prace przyniosą nam zysk, a jakie pogrzebią przyjęty budżet w gruzach. Do tego dochodzić mogą np. kwestie związane z ochroną zabytków. Taka inwestycja oczywiście wymaga zaangażowania w projekt sporego kapitału (na sam zakup kamienicy potrzebujemy kilka milionów złotych), w związku z czym jest niedostępna dla większości inwestorów indywidualnych.

Zobacz także: Wybór mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marta Chechelska-Dziepak

Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK