| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Rynek nieruchomości 2013 – raport za lipiec

Rynek nieruchomości 2013 – raport za lipiec

Spadek cen mieszkań w największych miastach Polski ciągle trwa. Niestety rośnie koszt udzielenia kredytu, banki podnoszą marżę. Sytuację na rynku kredytów ratują jedynie stopy procentowe na niskim poziomie.

Niski WIBOR 3M

Przez ostatni miesiąc stawka WIBOR 3M, która jest najpopularniejszym wskaźnikiem decydującym o zmianach oprocentowania kredytów w złotych, obniżyła się o kilka punktów bazowych do poziomu 2,71 proc. To zmiana raczej kosmetyczna i w tak krótkim okresie nie wpłynie znacząco na raty kredytowe. Ale w dłuższym okresie korzyści z wielokrotnej obniżki stóp procentowych są wyraźne. Od wakacji ubiegłego roku średnia rata kredytu złotowego na 30 lat spadła o prawie jedną czwartą.

Stabilizacja panuje również jeśli chodzi o oprocentowanie spłacanych kredytów w euro i we franku szwajcarskim. Stawki EURIBOR i LIBOR nie zmieniają się, a miesięczne raty zależne są od kursów walut, a tu tym razem są dobre wieści dla kredytobiorców. Od początku lipca frank i euro potaniały o kilkanaście groszy. To oznacza, że rata kredytu frankowego jest niższa niż przed miesiącem o ponad 3%, a w przypadku euro obniżka wynosi ok. 2,5%.

Zobacz także: Rynek nieruchomości w Łodzi – najtańsze mieszkania w kraju

Jakie mieszkania najczęściej wybierają Polacy?

Mieszkania 2-pokojowe to obecnie najczęściej wybierany typ lokali – zakupem M3 zainteresowany jest co drugi klient (49,8%). Portal Domy.pl sprawdził jak kształtują się ceny takich mieszkań na największym w Polsce warszawskim rynku mieszkaniowym i jaki wpływ na wysokość tych cen ma powierzchnia lokalu.

Zobacz także: Rynek nieruchomości w Krakowie – dobry czas na sprzedaż mieszkania

Z analizy cen mieszkań 2-pokojowych oferowanych do sprzedaży w lipcu wynika, że średnia cena M3 w stolicy kształtuje się na poziomie 405 000 zł. Jednak w zależności od wielu czynników – w szczególności lokalizacji, powierzchni, roku budowy czy standardu wykończenia – ceny poszczególnych M znacznie odbiegają od siebie.

Najtańsze lokale z tego segmentu – o niskim standardzie, w peryferyjnych lokalizacjach – można znaleźć już za niewiele ponad 1/3 warszawskiej średniej, tj. ok. 150 000 zł. Wyższą cenę ofertową, ale nieprzekraczającą 200 000 zł ma co 200 mieszkanie 2-pokojowe w Warszawie. Warto wspomnieć w tym miejscu, że jeszcze kilka lat temu – w czasie trwania wielkiego boomu nieruchomościowego – znalezienie w tej cenie kawalerki w Warszawie graniczyło z cudem.

Przyglądając się rozkładowi cen ze względu na powierzchnię M3 najtańsze są najmniejsze lokale – mierzące do 30 m kw. (tak, na takiej powierzchni można zmieścić 2 pokoje) – kosztują średnio 251 000 zł, a cena m kw. wynosi ok. 8700 zł.

2-pokojowe lokale o pow. od 31 m kw. do 40 m kw. oferowane są za średnią cenę 301 000 zł, przy cenie za m kw. na poziomie 8100 zł. Na najniższą cenę w przeliczeniu na m kw. mogą liczyć amatorzy mieszkań o pow. od 41 m kw. do 50 m kw. – w tym przedziale średnia stawka wynosi 7900 zł.

Wraz ze wzrostem powierzchni M3 ich cena całkowita oraz cena w przeliczeniu na m kw. wyraźnie rośnie – największe mieszkania z tego segmentu wystawione do sprzedaży w portalu Domy.pl, mierzące nawet ponad 90 m kw., wyceniane są na ponad milion zł, co przekłada się na cenę m kw. przekraczającą 11 000 zł.

Zobacz także: Ile kosztuje mieszkanie w Warszawie? – czerwiec 2013

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK