| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Czego klienci oczekują od deweloperów?

Czego klienci oczekują od deweloperów?

Oczekiwania klientów są dla deweloperów wyjątkowo istotne. Możliwość dostosowania oferty do ich potrzeb pozwala na zwiększenie sprzedaży. Ustawa deweloperska i koniec „Rodziny na Swoim” to spore zmiany. Jak kupujący oceniają sytuację na rynku?

Portal PolishProperty.eu przy okazji wrocławskich Targów Mieszkań i Domów (2–3 marca 2013) przeprowadził badania, które miały ocenić wymagania klientów deweloperów. W tej sytuacji ankietowani nie są przypadkowi – to grupa zainteresowanych zakupami na rynku pierwotnym.

Najpopularniejsze tematy?

Media szeroko komentują sytuację na rynku nieruchomości. Spadek cen mieszkań, wzrost kosztów dewelopera i trudności w kredytowaniu, to naczelne tematy od 2012 roku. Jednym z ważniejszych zagadnień jest ustawa deweloperska, która z jednej strony doskwiera inwestorom, z drugiej ma wzmocnić bezpieczeństwo kupujących. Ta kontrowersyjna zmiana przepisów okazuje się niepopularna wśród klientów deweloperów. Okazuje się, że 40% pytanych przyznaje się do braku znajomości tematu, a 30% przewiduje wpływ ustawy na wzrost cen mieszkań. Pozytywnych zmian dopatruje się mimo wszystko 26% ankietowanych.

Zobacz także: Jak kupujący wybierają dewelopera?

Mieszkanie to przyszłość

Badanie wykazało, że 50% wizytujących targi planuje zakup mieszkania w 2013 r., a 28% odkłada swoją decyzję na przyszły rok. Tylko 15% z nich na razie nie myśli o kupnie „własnego M”. Natomiast niewielka grupa ankietowanych (7%) chce w ciągu najbliższych 3 miesięcy wybrać wiarygodnego dewelopera.

Potwierdzają się także powody odkładania zakupów mieszkaniowych. Aż 50% badanych czeka na spadek cen mieszkań. Z prognoz wynika, że rekordowo niskie ceny za metr kwadratowy dopiero przed nami, więc niektórzy ciągle wypatrują okazji. Z kolei 30% ankietowanych wstrzymują trudności w kredytowaniu po zakończeniu "Rodziny na Swoim". Dane PolishProperty.eu wykazują również, że 7% pytanych zniechęca niepewny rynek, a 3% nie dostrzega interesujących ofert deweloperów.

Zobacz także: Zainteresowani kupnem mieszkania stają się coraz bardziej wymagający

Deweloper w Internecie

Już od dawna Internet ułatwia poszukiwanie mieszkania, więc deweloperzy funkcjonują w tym środowisku i starają się dzięki niemu docierać do klientów – to już nikogo nie dziwi. Ankietowani informują, że ważne są dla nich opinie publikowane na forach i stronach internetowych – 41% z nich traktuje taką wiedzę jako wartościową. Duża grupa, 44% badanych, deklaruje, że czyta opinie, ale odnosi się do nich z dystansem, natomiast 11% zdaje się jedynie na doświadczenia znajomych. Ta wiedza potwierdza, jak chętnie kupujący badają pozycję inwestora, szukając w Sieci dodatkowych informacji. Opinie to kontrowersyjny temat, jednak wyraźnie widać, że klienci wiedzą jak je traktować, biorą je po uwagę i potrafią ocenić ich wiarygodność.

Zobacz także: W których dzielnicach Warszawy jest najwięcej mieszkań deweloperskich?

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

PolishProperty.eu

PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia

Samochód w firmie59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »