| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Jak kształtują się ceny mieszkań w niedużych miastach?

Jak kształtują się ceny mieszkań w niedużych miastach?

Dział Badań i Analiz firmy Emmerson przeanalizował średnie ceny mieszkań w niedużych miastach Polski liczących 200–300 tysięcy mieszkańców. Na ceny w niedużych miastach wpływa nie tylko liczba mieszkańców, lecz także sytuacja gospodarcza regionu, demografia i liczba lokali na sprzedaż. Przeczytaj jak kształtują się ceny mieszkań w wybranych miastach.

W ogólnopolskich mediach bez trudu znajdziemy aktualne informacje o cenach mieszkań w kilku największych polskich miastach. Natomiast wiadomości o kształtowaniu się rynku nieruchomości w dużych jak na polskie warunki miastach liczących od 200–300 tys. mieszkańców zwykle dostępne są jedynie w prasie lokalnej. Tego rodzaju informacje nie pozwalają jednak odpowiedzieć na pytanie czy są one wysokie, czy niskie w odniesieniu do porównywalnych miast.

Analitycy Działu Badań i Analiz firmy Emmerson przyjrzeli się cenom mieszkań oferowanych do sprzedaży na rynku wtórnym w 7 miastach o założonym przedziale liczby mieszkańców. Przeprowadzona analiza potwierdziła, iż różnice pomiędzy nimi są znaczące. Z jednej strony mamy zatem Gdynię, gdzie typowy przedział cenowy to 5,5–6 tys. zł/mkw., a drugiej Sosnowiec z cenami zamykającymi się w większości przypadków w granicach 2,5–3 tys. zł/mkw.

Oczywiście na ceny mieszkań w danym mieście wpływa bardzo wiele czynników spośród których wymienić należy co najmniej sytuację gospodarczą, demografię, wielkość zasobów mieszkaniowych, czy też strukturę dostępnej oferty.

Zobacz także: Rekordowo niskie ceny mieszkań – czy trend spadkowy się utrzyma?

Tak wysokie ceny w Gdyni to efekt przynależności do silnej aglomeracji trójmiejskiej. Stopa bezrobocia poniżej 6% sprawia, iż mieszkańcy nie muszą emigrować za pracą. Na wysokość średniego poziomu cen mieszkań wpływa też atrakcyjne położenie nad morzem, dzięki czemu oprócz typowych mieszkań w ofercie, znaleźć można również apartamentowce, w których ceny przekraczają poziom 10 tys. zł/mkw.

Zobacz także: Wynajem czy kupno – z czego będzie większy zysk?

Tymczasem niskie ceny w Sosnowcu są efektem wysokiej stopy bezrobocia (zbliżającej się do 16%) oraz trwającego od początku lat 90. XX wieku permanentnego spadku liczby ludności spowodowanego w głównej mierze upadkiem przemysłu ciężkiego, na którym opierała się gospodarka miasta. Co gorsze nie zapowiada się, by tendencja ta miała się odwrócić. Sosnowiec jest wymieniany w gronie polskich miast, które w najbliższych latach odnotują największy ubytek ludności. Według prognozy GUS do 2035 r. może się ona zmniejszyć aż o ¼.

Zobacz także: Coraz mniej klauzul niedozwolonych w umowach deweloperów

Poziom cen w Radomiu to głównie efekt bardzo słabej sytuacji na rynku pracy pociągającej ze sobą ucieczkę młodych osób w poszukiwaniu pracy. Radom pod względem liczby zarejestrowanych bezrobotnych ustępuje bowiem jedynie Warszawie, Łodzi i Krakowowi, a wyprzedza zdecydowanie większe miasta takie jak chociażby Wrocław i Lublin. Stopa bezrobocia w powiecie radomskim zbliża się do 30% co jest jednym z najgorszych wyników w kraju.

Ceny w Kielcach i w Toruniu trzymane są w ryzach za sprawą silnego ubytku liczby ludności, a w Białymstoku i w Częstochowie kluczowym czynnikiem wydaje się wysoka stopa bezrobocia.

Zobacz także: Jak ustawa deweloperska wpływa na rynek mieszkaniowy?

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK