| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Zakup mieszkania: niższa cena za metr i tańsze kredyty

Zakup mieszkania: niższa cena za metr i tańsze kredyty

Coraz więcej młodych osób kupuje mieszkania. Rynek nieruchomości stale się zmienia, zmniejszają się ceny za metr mieszkania, a także maleje wysokość zaciąganych kredytów. Co na to wpływa.

Do zakupu zachęcają również znajdujące się teraz na bardzo niskim poziomie oprocentowanie kredytów hipotecznych. Finansowanie zakupu w banku jest teraz nie tylko tańsze, ale i łatwiej dostępne. Wraz ze spadkiem oprocentowania rośnie bowiem zdolność kredytowa pożyczających. Należy też zwrócić uwagę na to, że w przyszłym roku najprawdopodobniej nie będzie  możliwości zadłużenia się w banku na 100%. wartości mieszkania. Komisja Nadzoru Finansowego  w swoim nowym projekcie zapowiedziała konieczność wykazania się od początku 2014 roku przez kredytobiorcę wkładem własnym w wysokości co najmniej 10%.

Coraz więcej osób w wkładem własnym kupuje mieszkania

Ponieważ na zakup mieszkania na kredyt decyduje się teraz coraz więcej osób posiadających pieniądze na wkład własny, spada wartość średnio zaciąganego kredytu hipotecznego. Wpływają na to także niższe ceny mieszkań i ograniczenie apetytu kupujących związane z metrażem lokali. Średnio w całym kraju pożyczaliśmy w końcu 2012 roku na mieszkanie 183 tys. zł. To znacznie mniej niż wcześniej.

Zobacz także:  Zainteresowani kupnem mieszkania stają się coraz bardziej wymagający

Od października do grudnia 2012 r. kredyty hipoteczne w przedziale 100–200 tys. zł stanowiły blisko 35% całej puli nowych zobowiązań. Przybywa kredytów do 100 tys. zł. W ostatnim kwartale minionego roku co czwarty kredytobiorca pożyczał do takiej sumy, wynika z danych Związku Banków Polskich.

Młodzi ludzie zdecydowanie ostrożniej zadłużają się dziś na swoje pierwsze mieszkanie. Na rynku przybywa z kolei takich nabywców, którzy sprzedają posiadany lokal i kupują większy by zamieszkać wygodniej.

Źródło: RED Real Estate Development

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »