| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Rynek nieruchomości: raport za sierpień

Rynek nieruchomości: raport za sierpień

W sierpniu na rynku nieruchomości obserwowane były kolejne spadki cen mieszkań. Jednak nadal kupujący nie mogą liczyć na znaczną poprawę sytuacji. W ciągu całego roku ceny ofertowe nieruchomości obniżyły się średnio o 4,6%.

Jak wynika z analizy portalu nieruchomości domy.pl średnie ceny ofertowe mieszkań w Kielcach i we Wrocławiu spadły w ciągu ostatniego roku o ponad 7%. W stolicy Dolnego Śląska stawka za m kw. jest obecnie niższa o blisko 500 zł niż przed rokiem, a w stolicy woj. świętokrzyskiego o 341 zł.

Do ponad pięcioprocentowych spadków cen doszło także w 5 innych miastach, spośród 18 badanych: w Białymstoku, w Gdańsku, w Gdyni, w Łodzi i w Szczecinie. W każdym z nich aktualne stawki za m kw. używanego lokum są o ponad 260 zł niższe niż rok temu.

Wyjątek wśród największych miast stanowi Rzeszów. W stolicy woj. podkarpackiego średnia cena m kw. mieszkania oferowanego do sprzedaży na rynku wtórnym jest w stosunku do lipca 2011 roku wyższa o 2,9%, tj. o 186 zł/m kw. Wynik ten nie oznacza jednak, że w Rzeszowie, jako jedynym miejscu w Polsce, popyt przewyższa podaż. Notowany wzrost to efekt większej podaży mieszkań stosunkowo nowych, których wyższe ceny podbijają średnią.

Zobacz także: Dom sterowany komputerem

Większe marże

Niezmiennie nieciekawie wygląda obraz rynku kredytów hipotecznych. Banki coraz mniej chętnie udzielają tanich kredytów, a te trzymające atrakcyjną ofertę nie zawsze radzą sobie z obróbką wniosków na czas i zdarzają się zatory. Średnia marża kredytu mieszkaniowego w sprzedaży wiązanej (dla rodziny z dochodem rzędu 6 tys. zł zainteresowanej 25-letnim kredytem na 90% wartości nieruchomości) wzrosła już ponad poziom 1,5 p.p. To oznacza, że zaciągając kredyt na 25 lat na kwotę 250 tys. zł trzeba się liczyć z tym, że miesięczna rata przekraczać będzie kwotę 1700 złotych.

Kredyty walutowe właściwie nie istnieją na rynku. Wycofywanie się banków z tego sektora działalności obserwujemy od kilku kwartałów, ale takiej siły jak teraz te działania jeszcze nie miały. W II kw. 2012 r. udzielono niespełna 1,3 tys. kredytów mieszkaniowych w obcej walucie, to o 76% mniej niż kwartał wcześniej i aż o 86% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Taką zmianę trudno określić inaczej niż mianem zapaści. W ostatnim kwartale w żadnym banku odsetek kredytów walutowych nie przekroczył 20%, a tylko w pięciu znalazł się w przedziale 10–20%. Na dodatek obecna oferta jest coraz mniej atrakcyjna dla klientów ze względu na wymaganie wkładu własnego i wysokie marże przekraczające 3 p.p., a nawet 4 p.p.

Zobacz także: Dlaczego deweloperzy ukrywają ceny mieszkań?

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Jarosz

Ekspert z zakresu marketingu i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK