| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Ustawa deweloperska – korzyści dla kupujących

Ustawa deweloperska – korzyści dla kupujących

Ustawa deweloperska weszła w życie 29 kwietnia 2012 r. – wg założeń miała to być ustawa, która regulowałaby stosunki prawne związane z nabywaniem nieruchomości na rynku pierwotnym. Ideą było zabezpieczenie interesów Inwestorów.

Głównym założeniem przy powstawaniu Ustawy deweloperskiej było zwiększenie bezpieczeństwa finansowego oraz prawnego osób, kupujących nieruchomości. Regulacje ustawy dotyczą w głównej mierze: umowy deweloperskiej, rachunku powierniczego i prospektu informacyjnego.

Umowa między Inwestorem a Deweloperem

Nowa forma umowy zawierana pomiędzy Inwestorem a Deweloperem, wg nowej ustawy będzie zawierana w formie aktu notarialnego. W przypadku, gdy Deweloper chciałby uchylić się od przeniesienia praw własności na nowego właściciela, Inwestor będzie mógł dochodzić swoich praw drogą sądową. Umowa spisana w formie notarialnej umożliwi np. wpisanie przez Inwestora do księgi wieczystej nieruchomości gruntowej – swoich roszczeń.   

Ustawa dokładnie opisuje też przypadki, w których Inwestor, będzie mógł od umowy odstąpić. Będzie to możliwe np. w sytuacji, kiedy Deweloper będzie opóźniał się z budową lub gdy udzieli Inwestorowi nieprawdziwych informacji.

Zobacz także: Luksusowe dzielnice w Polsce

Rachunek powierniczy – zabezpieczenie interesów klientów

Niestety, ustawa deweloperska nie będzie chronić Inwestorów w sytuacji, kiedy Deweloper przerwie budowę lub w ogóle jej nie rozpocznie. Wszelkie roszczenia Inwestora co do lokalu, będą uwzględnione tylko w przypadku, kiedy budowa zostanie ukończona.

Jeśli z jakichkolwiek przyczyn Deweloper przerwie budowę, istnieje ryzyko, że Inwestor straci zainwestowane przez siebie pieniądze. Nowo powstała ustawa dąży do tego, aby właśnie w takiej sytuacji zabezpieczyć interesy kupującego. W tym właśnie celu ustawa narzuca na Dewelopera obowiązek założenia rachunku powierniczego – na który to inwestor będzie wpłacać swoje pieniądze, przeznaczone na zakup nieruchomości. W ten sposób nie ma ryzyka, że pieniądze przepadną a my zostaniemy z niczym.

Przewidziano zarówno rachunki powiernicze otwarte, jak i zamknięte. W przypadku rachunków otwartych Inwestor będzie przekazywał pieniądze Deweloperowi – stopniowo. W przypadku rachunku zamkniętego, bank przeleje całą kwotę na konto Dewelopera, ale dopiero, kiedy budowa zostanie ukończona. Rachunek powierniczy obowiązuje dla wszystkich inwestycji oddanych do sprzedaży po 29 kwietnia 2012 r.

Prospekt informacyjny – co to takiego?

Prospekt informacyjny to nic innego jak opracowane przez Dewelopera materiały dotyczące oferowanej przez niego inwestycji. W prospekcie powinny znajdować się wszystkie informacje prawne i finansowe dotyczące, konkretnej inwestycji. Ustawa wymusza na Deweloperach dostarczanie takiego prospektu klientom w formie drukowanej, lub w formie w elektronicznej.

W prospekcie poza informacjami prawnymi i finansowymi powinny znajdować się ogólne informacje na temat inwestycji oraz harmonogram prac budowlanych. Do prospektu powinny być także załączone wszelkie niezbędne informacje na temat konkretnego lokalu, który planuje nabyć Inwestor.

Ciekawe jest również to, że prospekcie będą znajdować się informacje o inwestycjach, które planowane są w pobliżu. Da to kupującym wyobrażenie o tym, jak okolica będzie wyglądać za kilka lat.

Zobacz także: Kalkulatory pomocne podczas zakupu nieruchomości

jz

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »