| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Rynek wtórny oferuje coraz więcej domów

Rynek wtórny oferuje coraz więcej domów

Rynek wtórny oferuje coraz więcej domów i zyskuje przewagę nad deweloperami. Ceny domów spadają zarówno na rynku wtórnym, jak i na rynku pierwotnym, ale używanych domów jest w ofercie więcej.

Poza tym wiele z firm deweloperskich zdecydowało się na obniżki stawek w swoich inwestycjach. Na przykład BARC Warszawa S.A. obniżył o 200 tysięcy ceny wszystkich segmentów, które ma jeszcze w sprzedaży w inwestycji położonej w warszawskim Wawrze przy ulicy Kadetów. Domy o powierzchni 163–196 mkw. można teraz kupić w cenie od 6 690 zł/mkw. Najtańszy segment kosztuje niespełna 795 tys. zł, to o 20 proc. mniej niż kilka miesięcy temu. Nie jest to wyjątek. Ceny w swoich inwestycjach obniżyli też tacy deweloperzy jak Dom Development czy Robyg, budujący domy w okolicach Wilanowa.

Zobacz także: Jakie mieszkania sprzedają się najtrudniej?

Według zestawienia Gazetadom.pl z początku stycznia br., ceny nowych domów i segmentów w Białołęce, gdzie oferta rynku pierwotnego jest najszersza i zarazem najtańsza w stolicy, mieściły się w przedziale 661–807 tys. zł.  W Wawrze, w którym także podaż na rynku deweloperskim jest spora, nieruchomość można kupić w cenie od 730 000 do 1 284 000 złotych.

Rynek wtórny z bogatszą ofertą

Jak podaje agencja Metrohouse, w końcu 2011 roku w jej bazie danych znajdowało się o 60 proc. więcej używanych domów wystawionych do sprzedaży niż w tym samym czasie w 2008 roku. Na nowych właścicieli czeka teraz prawie 10 tys. domów i segmentów w Warszawie i okolicy. Przedstawiciele tej firmy twierdzą, że podobny wzrost podaży domów notują wszystkie agencje pośrednictwa.

Z zestawień ofertowych pośredników wynika, że np. w Markach czy Radzyminie nieruchomości z działkami o znacznej powierzchni można kupić już za 500–600 tys. zł, podczas gdy trzy lata temu ich ceny były o 100 tys. zł wyższe. Z drugiej strony w Warszawie są lokalizacje, w których ceny spadają nieznacznie. Należą do nich takie ekskluzywne miejsca jak np. Żoliborz Oficerski czy pewne enklawy Mokotowa.

Spadki cen używanych domów są najbardziej widoczne pod Warszawą. Ich skala zależy od rodzaju budynku i jego lokalizacji. Z zestawienia ofert Metrohouse wynika, że pod miastem ceny używanych domów spadły o co najmniej 10 proc. Pośrednicy z innych agencji wskazują nawet, że niektóre oferty staniały o 15 proc. (dane SalonuDomow.pl).

Najbardziej poszukiwane są niewielkie domy. Optymalna powierzchnia użytkowa nieruchomości dla największej liczby potencjalnych kupujących to około 150 mkw., a działki od 5 do 10 arów. Przy tym odległość od centrum Warszawy nie powinna być większa niż 25 km.

Zobacz także: Ustawa deweloperska niekorzystna dla małych deweloperów?

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK