| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Najtańsze mieszkania w 2012 r.

Najtańsze mieszkania w 2012 r.

W 2012 r. rynek może oferować najtańsze mieszkania. Deweloperzy obniżają ceny nieruchomości, co powoduje także obniżki na rynku wtórnym.

Największe przeceny na rynku wtórnym

Analitycy rynku nieruchomości są zgodni, że największe korekty będą udziałem rynku wtórnego, który jest coraz mniej konkurencyjny do propozycji deweloperów. Naj­więk­sze prze­ce­ny przewidywane są w miastach, gdzie mieszkania są najdroższe. Z raportu Szybko.pl wynika, że w 2011 r. ceny ofertowe używanych mieszkań w dużych miastach spadły od 3 do 11 proc. Najmniej w Białymstoku i Toruniu, a najbardziej w Łodzi i we Wrocławiu.

Zobacz także: Biura nadal przynoszą zyski

Jak oceniają analitycy tej firmy, tegoroczne obniżki mieszkań z drugiej ręki nie powinny być wyższe niż w ubiegłym roku. W miastach, w których ceny oscylują w okolicy ok. 4 tys. zł za mkw., spadek cen w 2012 r. nie będzie większy niż 3–5 proc. Natomiast w miastach, w których właściciele żądają za mieszkania najwięcej, takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Trójmiasto czy Poznań, obniżki wyniosą średnio 5–8 proc.

Ewolucja rynku nieruchomości jest ściśle związana z obniżającą się dostępnością kredytów hipotecznych. Zmniejszająca się zdolność kredytowa potencjalnych nabywców i związana z nią większa konkurencyjność na rynku nieruchomości, paradoksalnie może być czynnikiem najbardziej sprzyjającym zakupowi w tym roku. Tym bardziej, że uchwalona niedawno tzw. ustawa deweloperska bardziej chroni prawa klientów deweloperów niż dotychczas.

Zobacz także: Lokal użytkowy przynosi większe zyski z wynajmu

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK