| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Jak deweloperzy oceniają 2011 rok?

Jak deweloperzy oceniają 2011 rok?

Deweloperzy oceniają 2011 r. jako lepszy od poprzedniego. Oddano do użytku wiele nowych inwestycji, banki przyznały więcej kredytów, mimo to deweloperzy są dalecy od optymizmu.

2011 rok (szczególnie jego pierwsza połowa) był korzystniejszy dla branży deweloperskiej niż poprzedni rok.

– Liczba zawieranych transakcji wzrosła w 2011 roku wobec 2010 o kilkanaście procent – wskazuje Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości Home Broker.

Powodem jest m.in. pojawienie się dużej liczby nowych mieszkań na skutek odblokowania wstrzymywanych wcześniej projektów oraz wzrost liczby przyznanych kredytów. Dużą roleę odegrały również same projekty lepiej przystosowane do wymagań klientów.

– W przyszłym roku możemy mieć do czynienia z nadpodażą mieszkań na rynku. Problem ten nie będzie jednak dotyczył tzw. segmentu popularnego, czyli najczęściej dwupokojowych lokali o powierzchni 40–55 mkw., położonych w tańszych, peryferyjnych dzielnicach. Cieszą się one niesłabnącym powodzeniem – mówi Michał Poręcki, z firmy Nowy Adres S.A.

Zobacz także: Kawalerki ustępują mieszkaniom kompaktowym?

Pod koniec III kwartału w sześciu największych miastach Polski w sprzedaży było około 48 tys. mieszkań. Ta liczba stale rośnie i już dzisiaj do wzięcia „od ręki” jest kilkanaście tysięcy gotowych mieszkań.

– W rezultacie w głównych miastach obecnie można zaobserwować podaż nowych lokali mieszkaniowych, która przewyższa nawet ofertę ze szczytowego okresu boomu z lat 2006–2007. – zauważa Krzysztof Nowak, analityk Działu Badań i Analiz Emmerson S.A.

Zmiany na rynku kredytów

Druga połowa 2011 roku to kilka bardzo ważnych zmian. Rządowy program „Rodzina na Swoim” stracił najważniejsze zalety, banki wycofały się z udzielania kredytów walutowych, a wprowadzenie zaleceń Komisji Nadzoru Bankowego zmniejszyło zdolność kredytową. Dlatego większość deweloperów dzieli rok 2011 na dwa okresy

– Gdy stawki cen za mkw. programu „Rodzina na Swoim” były na poziomie cen rynkowych, sprzedaż jak i zainteresowanie naszą ofertą było na poziomie poprzedniego roku, czyli udanym. Natomiast po zmianach tych stawek rynek stał się martwy i do dnia dzisiejszego nie może się ożywić. – mówi Tomasz Wnuk, dyrektor ds. handlowych w firmie Kalbud Deweloper – Szybkie dostosowanie się do aktualnej sytuacji na rynku pozwoliło nam jednak utrzymać zadowalające wyniki sprzedażowe i z optymizmem patrzeć w przyszłość. – dodaje T. Wnuk.

Zobacz także: Odebrałeś mieszkanie z usterką? Co powinieneś wiedzieć?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »