| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Jak kształtował się rynek nieruchomości w 2011 r.?

Jak kształtował się rynek nieruchomości w 2011 r.?

Jak kształtował się rynek nieruchomości w 2011 r.? – to pytanie zadano pośrednikom w obrocie nieruchomościami. Znajomość rynku ułatwia podjęcie decyzji o kupnie mieszkania. Przeczytaj, co działo się na rynku nieruchomości w 2011 r.

W Rzeszowie najbardziej spadły ceny nieruchomości, które Tomasz Szlosek, pośrednik w obrocie nieruchomościami, określa jako „oceniane w średnim przedziale atrakcyjności.” Najbardziej atrakcyjne nieruchomości znajdują nabywców po niewiele obniżonych cenach, natomiast na nieruchomości mało atrakcyjne popyt mocno zmalał. Średnio atrakcyjne nieruchomości można kupić wyraźnie taniej.

– Nowe mieszkania w Rzeszowie nie tanieją silnie, a to dlatego, że marże deweloperów były tu i są nadal stosunkowo niskie, a koszty budowy analogiczne jak w całym kraju – mówi Tomasz Szlosek.

Podaje też przykład domu z lat 70. do remontu, z możliwością wykorzystania do działalności gospodarczej, położonego 1,5 km od ścisłego centrum Rzeszowa. Półtora roku temu właściciel wystawił ten dom za 599 tys. zł. Zdaniem pośrednika, przy cenie 450–500 tys. zł sprzedaż nastąpiłaby w ciągu trzech  miesięcy i faktycznie były takie oferty zakupu.

Zobacz także: Rynek pierwotny w latach 2000-2011

– Właściciel nie chciał jednak obniżyć ceny, ale w końcu  musiał, a  dziś ta nieruchomość jest wystawiona za 395 tys. zł i nie ma na nią chętnego. – podkreśla pośrednik.

– Jest to specyficzny rynek, gdzie popyt w rejonie Krupówek utrzymuje sie na niezmienionym poziomie, a ceny są jak warszawskie. Spadek cen można zaobserwować na obrzeżach Zakopanego. Należy również zauważyć, że powstaje dużo nowych inwestycji o charakterze aparthoteli. – mówi Stanisław Starzyk, pośrednik w obrocie nieruchomościami z Zakopanego.

Artur Starzyk pośrednik z Katowic informuje, że spadek cen i spadek popytu w Katowicach jest zauważalny, niemniej jednak z uwagi na specyfikę konglomeracji katowickiej spadek sprzedaży w znaczny sposób przyczynił sie do wzrosty zainteresowania klientów rynkiem wynajmu.

Zobacz także: Rynek mieszkaniowy w 2012 r.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak kształtował się rynek nieruchomości w 2011 r.? Fot. Fotolia
Jak kształtował się rynek nieruchomości w 2011 r.? Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie – prenumerata459.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »