| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Ustawa deweloperska poprawi sytuację kupujących

Ustawa deweloperska poprawi sytuację kupujących

Ustawa deweloperska poprawi sytuację kupujących mieszkania, a bankom narzuci więcej obowiązków. Zmiany w prawie mają zwiększyć bezpieczeństwo nabywców nieruchomości.

Sporym kłopotem dla deweloperów będzie przygotowywanie tzw. prospektów informacyjnych. Chodzi o foldery zawierające nie tylko informacje o budowanej (bądź już gotowej) nieruchomości, ale i o firmie (łącznie ze szczegółowymi danymi o już zrealizowanych inwestycjach) oraz o przyszłym otoczeniu nieruchomości. Kupujący dowiedzą się z tego dokumentu, jakie obiekty wpływające na jakość życia (droga szybkiego ruchu, tory kolejowe, spalarnia śmieci itd.) zostały zaplanowane w promieniu kilometra i jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego dla sąsiadujących działek. Budujący mieszkanie będzie musiał też poinformować kupujących o sposobie pomiaru powierzchni nieruchomości – ma to zapobiec nieporozumieniom częstym przy lokalach na górnych piętrach ze skośnym dachem.

Zobacz także: Deweloperzy budują kolejne mieszkania

Kolejnym zabezpieczeniem interesów kupujących jest wyłączenie ich pieniędzy oraz realizowanej nieruchomości z masy upadłościowej. Powstanie z tego odrębna masa majątkowa, z której zaspokajane będą w pierwszej kolejności roszczenia nabywców lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych objętych danym przedsięwzięciem. Znacznie zwiększa to szanse na odzyskanie kapitału w razie bankructwa dewelopera. Dodatkowo pieniądze mogą być gwarantowane przez bank lub chronione przez polisę ubezpieczeniową.

Ustawa wchodzi w życie 29 kwietnia 2012 r. i jej zapisy dotyczyć będą nie tylko nowych inwestycji (liczy się data rozpoczęcia sprzedaży), lecz także tych już budowanych, przy czym zasada ta nie dotyczy obowiązku prowadzenia rachunku powierniczego. W ustawie zastrzeżono, że w ciągu dwóch lat od wejścia w życie jej funkcjonowanie ma zostać sprawdzone przez rząd, co daje nadzieję na sprawne poprawienie ewentualnych niedociągnięć.

Zobacz także: Ciekawe formy promocji mieszkań od deweloperów

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »