| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Rynek pierwotny czy rynek wtórny?

Rynek pierwotny czy rynek wtórny?

Rynek pierwotny czy rynek wtórny? Ceny nowych i używanych mieszkań są podobne. Co zatem decyduje o konkretnym wyborze? Jakie mieszkania wybieramy najczęściej?

Z badań przeprowadzonych przez serwis Szybko.pl wynika, że 25 proc. potencjalnych kupujących decyduje się na mieszkania w cenie do 200 tys. złotych. Co trzecia osoba chciałaby kupić lokal w cenie od 200 do 300 tys. Około 20 proc. poszukujących zdecydowanych jest zaś wydać od 300 do 400 tys. Kwotę do pół miliona przeznacza na mieszkanie już tylko 12 proc. ankietowanych. Na droższe lokale stać nielicznych. Tylko ponad 5 proc. osób zdecydowałoby się wydać na mieszkanie od 500 do 600 tys. zł, a większą kwotę jeszcze mniejszy odsetek potencjalnych nabywców.    

Ceny na rynku nieruchomości

Trzeci kwartał 2011 roku przyniósł kolejny, choć już słabszy niż w poprzednich okresach spadek średnich cen transakcyjnych mieszkań. Stawki w największych miastach obniżyły się od 50 do 100 zł za 1 metr kwadratowy. Dane zgromadzone przez banki na podstawie udzielonych kredytów mieszkaniowych zawarte w raporcie AMRON SARFiN wskazują na to, że ceny na rynku pierwotnym i wtórnym wyrównują się.

Zobacz także: Rynek nieruchomości a rynek kredytów

Tylko w Warszawie wydamy nieco więcej za używane mieszkanie niż za nowe. Średnia cena transakcyjna metra kwadratowego mieszkania w stolicy w końcu września br. wyniosła na rynku wtórnym 7848 zł/mkw., a na pierwotnym 7696 zł/mkw. W Krakowie stawki na rynku wtórnym kształtowały się średnio na poziomie 6516 zł/mkw., a na pierwotnym 6759 zł/mkw. W stolicy Wielkopolski, podobnie jak w Krakowie, używane mieszkania są nieco tańsze niż nowe. We Wrocławiu na rynku wtórnym transakcje przeprowadzimy przy średniej stawce 5781 zł/mkw., a na pierwotnym przeciętnie 5971 zł/mkw.

Według ostatniego raportu Metrohouse rozbieżność cen ofertowych i transakcyjnych na rynku wtórnym w listopadzie tego roku była w zależności od miasta na poziomie 4,5–12,5 proc. W Warszawie właściciele mieszkań są najmniej skłonni do negocjacji (4,5 proc. upustu). Najwięcej mogli wynegocjować kupujący używane lokale w Gdyni (12,5 proc.). W stolicy w listopadzie używane mieszkania sprzedawane były w średniej cenie 422 tys. zł przy metrażu 54 mkw.

Zobacz także: Deweloperzy budują coraz więcej mieszkań

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK