| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Raporty i analizy > Bogata oferta mieszkaniowa na rynku

Bogata oferta mieszkaniowa na rynku

Bogata oferta mieszkaniowa na rynku to wynik dużej aktywności deweloperów, którzy rozpoczynają kolejne budowy. Oferta mieszkaniowa obfituje także w kompaktowe mieszkania najbardziej pożądane przez nabywców.

Dane GUS o budownictwie mieszkaniowym za listopad są pozytywne. Względem analogicznego okresu przed rokiem polepszyły się wyniki w dwóch najważniejszych obszarach – liczby mieszkań oddawanych do użytkowania (o 9,5%) i liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto (o 12,6%). W tych kategoriach największą dynamikę prezentuje sektor reprezentowany przez deweloperów. Faktycznie buduje się więc coraz więcej, a do tego widać wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Mniej realna sfera, która pokazuje co może na rynku dopiero nastąpić, czyli liczba wydanych pozwoleń na budowę, zanotowała w listopadzie spadek o 6,7% względem 11 miesiąca ubiegłego roku. Rozważając jednak dane w dłuższej,  dwunastomiesięcznej perspektywie, wnioski byłyby zgoła odmienne. Dane sugerowałyby wtedy niewielki wzrost liczby wydanych pozwoleń i spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania wobec danych skumulowanych za 12 miesięcy, licząc wstecz od listopada 2010 roku.

Zobacz także: Promocyjne ceny mieszkań na Boże Narodzenie

Mniejsze mieszkania

Koniec roku jest tradycyjnie okresem, w którym mamy do czynienia z kumulacją nieruchomości oddawanych do użytkowania. Listopad tego roku był jednak lepszy niż rok temu. W zeszłym miesiącu oddano do użytkowania 13,4 tys. lokali, czyli o 9,5% więcej niż w 11 miesiącu 2010. Początek tego roku był pod tym względem gorszy niż poprzedni. Gdyby bowiem rozważyć skumulowane dane za pierwszych jedenaście miesięcy 2011, wciąż widoczny jest spadek względem 2010 (o 6,2%). Z miesiąca na miesiąc skala tego spadku jest coraz mniejsza. Najprawdopodobniej jednak w tym roku powstanie mniej mieszkań niż w zeszłym.

Największy wpływ na poprawę wyników w omawianym obszarze mają deweloperzy. Zgodnie z danymi GUS, w listopadzie oddali oni do użytkowania 5,9 tys. lokali, czyli o 15,2% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. W ujęciu skumulowanym w ciągu jedenastu miesięcy tego roku deweloperzy oddali do użytkowania 42,9 tys. lokali, czyli wciąż o 11,1% mniej niż przed rokiem. Dane urzędu statystycznego pokazują, że w ostatnich miesiącach dynamicznie rośnie liczba mieszkań oddawanych do użytkowania przez deweloperów. Są to w dużej mierze lokale, których budowa została rozpoczęta już po kryzysie. Potwierdza to fakt, że przeciętna powierzchnia takich lokali we wrześniu i październiku nieznacznie przekraczała 60 mkw. Dla porównania średnia wielkość lokali zbudowanych przez deweloperów w ostatnich 12 miesiącach to 65 mkw.

Zobacz także: Rynek nieruchomości w listopadzie – raport

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Bogata oferta mieszkaniowa na rynku to wynik dużej aktywności deweloperów.
Bogata oferta mieszkaniowa na rynku to wynik dużej aktywności deweloperów.

Personel i Zarządzanie – prenumerata459.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »